Žena, ktorej sa boja aj giganty

Snímka: TASR

„Je päť dôvodov, prečo si myslím, že práve Kamala bude správnou viceprezidentkou. Tým prvým sú jej hodnoty. Ďalej je múdra ako čertica a jej chrbtica je pevná a rovná, akoby zjedla pravítko. Neuhne od svojich princípov a v neposlednom rade má obrovské skúsenosti z riadenia rezortu spravodlivosti v najväčšom štáte USA.“ Týmito slovami odpovedal budúci šéf Bieleho domu Joe Biden v televíznej relácii 60 minút na otázku, prečo si vybral za svoju viceprezidentku práve kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú.


Prečítajte si príbeh 56-ročnej ženy, ktorá sa už v januári budúceho roka stane prvou ženou, prvým človekom ázijského pôvodu a zároveň prvou osobou s afroamerickými koreňmi na druhej najvyššej pozícii v hierarchii americkej administratívy.


Dedičstvo segregácie
Odmalička vyrastala v etnicky aj rasovo pestrom prostredí. Kamala Devi Harrisová sa narodila v októbri 1964 v kalifornskom Oaklande. Jej matka Shyamala Gopalanová sa do Spojených štátov prisťahovala v roku 1958 z tamilskej časti Indie ako nádejná študentka v oblasti výživy a endokrinológie. Postupne sa vypracovala na jednu z najuznávanejších vedkýň a expertiek v oblasti liečby nádorových ochorení prsníka. Zomrela v roku 2009.


Kamalin otec Donald J. Harris prišiel v roku 1961 z Jamajky. Má za sebou bohatú vedeckú kariéru. Stále žije a svoju dcéru podporuje v jej politickej kariére – dnes je emeritným profesorom ekonómie na prestížnej Stanfordovej univerzite.


Rané detstvo prežívala Kamala v druhej polovici 60. rokov minulého storočia, teda v čase, keď sa Spojené štáty ešte len zbavovali dedičstva rasovej segregácie a nadradenosti bielych. Samotná budúca viceprezidentka spolu s mladšou sestrou Mayou vyrastali v rodine strednej triedy, kde otec aj matka boli úspešní a deťom nič nechýbalo. Ich škôlka na lukratívnej adrese v kalifornskom Berkeley, ktorá bola ešte pár rokov predtým určená vý

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy