Líder USA: Zoznámte sa, Joe Biden

Snímka: Reuters

Do tretice všetko dobré. Toto známe slovenské úslovie sa do bodky naplnilo v prípade Joea Bidena. Mužovi, ktorý sa na najvyšších poschodiach americkej politiky pohybuje už takmer pol storočia, vyšla na tretí pokus snaha získať kreslo šéfa Bieleho domu. Po neúspešných kandidatúrach v rokoch 1988 a 2008 sa tak v januári stane novým prezidentom Spojených štátov práve on.


Prečítajte si príbeh Josepha Robinetta Bidena, ktorý bude najbližšie štyri roky rozhodovať o všetkom podstatnom v USA, a tým výrazne ovplyvňovať politické, vojenské aj ekonomické dianie na celom svete.


Prirodzený líder
Muž kontrastov a rekordov. Aj tak by sa dal charakterizovať Joe Biden a jeho životný príbeh. Narodil sa 20. novembra 1942 v pensylvánskom meste Scranton do katolíckej rodiny. Rodičom sa spočiatku finančne darilo, otcovo podnikanie však v 50. rokoch aj v dôsledku útlmu ťažkého priemyslu v Pensylvánii utrpelo ťažké rany. Bidenovci bojovali o finančné prežitie, až sa nakoniec presťahovali do štátu Delaware, kde reštartovali svoj život. Práve v tomto období sa dajú pozorovať prvé signály Bidenovho odporu k tvrdému kapitalizmu, ako ho Amerika zažila začiatkom druhej polovice minulého storočia, a príklonu k hodnotám sociálnej demokracie.


Mladý Joe si rýchlo uvedomil svoje silné stránky – hoci nikdy nepatril medzi študentov s najlepším prospechom, dokázal sa stať prirodzeným lídrom a takmer vždy býval predsedom triedy. Veľmi skoro sa začal zaujímať o politiku. Na Delawarskej univerzite vyštudoval historické a politické vedy.


Pr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy