Eduard Kukan pre HN: Takýto cirkus Amerike vážne uškodí

Snímka: TASR

Čo bolo pre vás najväčším prekvapením utorňajších prezidentských volieb v Spojených štátoch?
Mňa doterajší priebeh volieb aj sčítavania hlasov až tak príliš neprekvapil. Pozorne som sledoval situáciu v amerických médiách. Všetko to, čo sa teraz deje, americkí experti na voľby predpovedali. Teda, že to bude veľmi tesný súboj a že vyhrá Joe Biden. Ešte uvidíme, ako sa táto ich predpoveď nakoniec naplní. Hovorili však taktiež to, že Donald Trump sa za každú cenu bude snažiť udržať v prezidentskej funkcii a s týmto cieľom je rozhodnutý používať aj rôzne ťahy. Predpokladali, že sa vyhlási za víťaza volieb, keď sa bude ukazovať, že je vo vedení. A to naozaj urobil.

Ako tieto jeho kroky hodnotíte, môžu mať negatívny dosah na situáciu v krajine?
Veci, ktoré sa aktuálne dejú v USA, veľmi škodia obrazu americkej demokracie vo svete. Oni boli vždy hrdí na to, že sú kolískou demokracie. Avšak to, čo vidíme dnes, najmä urputnú snahu prezidenta Trumpa zostať v úrade aj za cenu používania neférových metód, je veľmi zlé. Rovnako zlý je fakt, že sa v Spojených štátoch veľmi výrazne zvýšil predaj zbraní, keďže mnohí Američania očakávajú prejavy násilností.


Fakt, že Biden suverénne nevyhral, aj keď to niektorí predpovedali, vás neprekvapil?
Nie. Čakalo sa, že to bude tesné, čo sa napokon aj potvrdilo. Veď si vezmiPavel Novotný

te, že ešte vo štvrtok dopoludnia mali obaja kandidáti stále šancu vyhrať. Keď som v stredu debatoval v televízii, vyzeralo to tak, že vyhrá Trump. Vo štvrtok sa zase ukazovalo, že k víťazstvu má bližšie Joe Biden. Všetky tieto krkolomné kúsky skutočne nie sú dôstojné pre štát, ktorý má veľkú politickú váhu a rešpekt vo svete. Toto Spojeným štátom rozhodne uškodí. Je to nepríjemný sprievodný jav týchto amerických volieb.

Pamät

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy