Južná Afrika kraľuje outsourcingu

Snímka: South African Tourism

Ešte pred štvrť storočím patrila ekonomicky medzi výkladné skrine Afriky. Pravda, za cenu rasovej segregácie, porušovania ľudských práv a diskriminácie černošského obyvateľstva. Po skončení režimu apartheidu a nástupe ikonického prezidenta Nelsona Mandelu v roku 1994 prešla jej ekonomika bolestivými reformami, ktorých cieľom bolo nastoliť spravodlivejšie prerozdelenie majetku ovládaného dovtedy takmer výlučne belošskou menšinou. Dnes sa Juhoafrická republika pomaly hospodársky opäť stavia na vlastné nohy a stáva sa dominantnou veľmocou južnej časti čierneho kontinentu.
Prečítajte si, s akými problémami aktuálne bojuje ekonomika Južnej Afriky, v ktorej oblasti sa stala svetovou veľmocou aj ako sa vyrovnáva s dosahmi pandémie koronavírusu.

1. Ako zasiahla Južnú Afriku nákaza COVID-19?
Rekordný nárast nezamestnanosti, strata miliónov pracovných miest, skrachované tisícky súkromných spoločností. Takýto tvrdý dosah mala pandémia koronavírusu na Juhoafrickú republiku. Práve túto 60-miliónovú krajinu zasiahla nákaza COVID-19 suverénne najviac zo všetkých štátov Afriky. Dosiaľ v nej potvrdili takmer 700-tisíc nakazených, z toho necelých 17-tisíc chorobe podľahlo.


Vláda prezidenta Cyrila Ramaphosu s cieľom zastaviť šírenie pandémie na niekoľko týždňov zastavila veľkú časť ekonomiky. Následky boli dramatické. Len v druhom kvartáli tohto roka stratila juhoafrická ekonomika viac ako 2,2 milióna pracovných miest. Išlo o najväčší prepad na lokálnom trhu s prácou za ostatných 12 rokov.


Štatistiky ukazujú, že miesta sa škrtali vo všetkých odvetviach. Zamestnanie na základe riadnej pracovnej zmluvy stratilo 1,2 milióna ľudí. Predstavuje

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy