V otázke smart cities ste inšpiráciou

Snímka: Flickr

Reprezentujete exkluzívny klub najbohatších krajín sveta. Robia podľa vás ekonomické veľmoci dostatočne veľa pre to, aby pomohli rozvojovému svetu zbaviť sa chudoby?
V prvom rade chcem zdôrazniť, že rozvinuté ekonomiky krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj majú ešte stále veľmi veľa práce s tým, aby zabezpečili udržateľný rozvoj na svojom vlastnom území. Toto je dôležitá vec, ktorú treba nahlas vysloviť. Mnohé z týchto štátov totiž zatiaľ nezvládli vyriešiť najpálčivejšie otázky, ktorým momentálne čelia.

Ktoré otázky máte konkrétne na mysli?
Ide napríklad o prechod na lokálnu ekonomiku, digitalizácia väčšiny z hlavných činností, riešenia v oblasti budúceho usporiadania trhu práce, nárast počtu obyvateľov či migrácia. Samozrejme, rozvinuté ekonomiky vykonávajú takisto veľa práce v rozvojových štátoch. A to buď prostredníctvom tradičných programov rozvojovej pomoci alebo čoraz viac aj vo forme vzájomnou spolupráce v oblasti materiálneho zabezpečenia, vzdelávania či technickej asistencie. Čím ďalej tým viac aktivít vidíme taktiež v decentralizovej rozvojovej spolupráci, ktorá sa týka napríklad rodovej rovnosti alebo adaptácii na prebiehajúce klimatické zmeny. Je pravda, že je toho veľa, čo môžu urobiť mimo svojich hraníc. Avšak radi by sme vyslali svetu jasný odkaz, že bohaté krajiny musia napraviť aj u seba doma mnoho vecí, ktoré úplne nefungujú tak, ako by mali.


Môže rozvoju pomôcť viac investícií do inovácií, výskumu a vývoja?
Jednoznačne áno. Som totiž presvedčená o tom, že nemôžeme mať produktívne a konkurencieschopné mestá, ak do celého procesu ich rozvoja dostatočne nezapojíme všetky dostupné páky a prostriedky, ktoré nám umožnia naplno využiť potenciál inovácií. A tým nemám na mysli iba technologické či digitálne inovácie. Existuje ďalšia rovnako dôležitá oblasť, ktorá formuje inteligentné mestá budúcnosti. Je to pohľad, ktorým sa pozeráme na inovácie v oblasti verejnéh

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy