Ukrajina stavila na investície do IT

Snímka: Flickr

Začiatkom tohto roka ste v Bratislave rozbehli aktivity slovenskej pobočky vášho centra. Na čo sa toto centrum zameriava a aké konkrétne výsledky už prinieslo?
V polovici februára sme oficiálne začali s činnosťou konzultačnej spoločnosti Slovakia Garant, ktorá je zastúpením nášho Medzinárodného centra pre podporu podnikania na Slovensku. Od svojho otvorenia poskytuje služby ukrajinským spoločnostiam, ich zastúpeniam a jednotlivcom, občanom Ukrajiny na Slovensku v právnych, migračných a ďalších záležitostiach. Momentálne zastupiteľstvo pripravuje platformu pre ukrajinsko-slovenské investičné fórum, ktoré sa uskutoční tento a budúci mesiac. S týmto cieľom nadväzuje komunikáciu so slovenskými aj s rakúskymi spoločnosťami a investormi. Okrem toho zastupiteľská kancelária chystá projekt zriadenia výstavného komplexu stavieb v Bratislave, prostredníctvom ktorého môžu výrobcovia stavebných materiálov z Ukrajiny vstúpiť na trh Slovenska a Európskej únie.

Zhruba mesiac po otvorení vašej bratislavskej pobočky vypukla koronakríza. Ovplyvnila výrazne vašu činnosť nielen v Bratislave, ale aj v Kyjeve?
Áno, samozrejme. Koronakríza výrazne zasiahla aktivity nášho centra. Mnohé medzinárodné projekty boli zmrazené. Verím, že to najhoršie už máme za sebou. Od júla sme sa vrátili k osvedčenej práci a zavádzaniu medzinárodných dohôd so Slovenskom, s Gréckom, Bulharskom, Nemeckom a ďalšími krajinami do praxe.


Ukrajina patrí medzi európske štáty, ktoré pandémia zasiahla najviac. Máte už odhady jej dosahu na podnikanie vo vašej krajine? Oslabili sa investície, ocitli sa niektoré spoločnosti vo vážnych problémoch, či dokonca na pokraji krachu?
Dôsledky koronakrízy pre domáce podnikanie na Ukrajine sú podobné ako v členských krajinách Európskej únie. Niektoré spoločnosti vysielajú zamestnancov na neplatenú dovolenku, ďalšie znižujú množstvo administratívnych priestorov a ľudia pracujú doma online. Iné spoločnosti si berú pôžičky od štátnych bánk, ktoré poskytujú nízke úrokové sadzby vo výške piatich, siedmich či deviatich perc

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy