Boj proti plagiátom je na učiteľoch

Snímka: TASR/Michal Svítok

S prípadmi plagiátorstva na vysokých školách sa akoby v poslednom čase roztrhlo vrece. Dvaja z troch najvyšších ústavných činiteľov, ako aj minister školstva svoje záverečné vysokoškolské práce aspoň sčasti opísali, aj napriek tomu však získali titul a dnes sedia na najdôležitejších štátnych postoch. Všetky záverečné práce pritom musia prejsť antiplagiátorským systémom. Ten v prípade Igora Matoviča ešte neexistoval, zvyšní previnilci však ním už prešli a komisie nevideli žiadny problém. Samotný dodávateľ však upozorňuje, že ide iba o pomôcku, ktorá má komisii pomôcť určiť, či študent svoju prácu odpísal alebo nie. Ako teda na Slovensku plagiáty hľadáme a sme národ plagiátorov?


1. Je plagiátorstvo iba vecou politikov?
Za necelých päť mesiacov vládnutia novej vlády už médiá poukázali na štyri prípady politikov, ktorí svoje záverečné práce aspoň sčasti opísali bez uvedenia zdroja. Všetko sa začalo vymenovaním Petry Krištúfkovej zo Sme rodina za splnomocnenkyňu pre rodinu pod ministerstvom práce. Následne Miroslav Beblavý upozornil vo videu, že jej bakalárska práca obsahuje skopírované práce z internetu. Nasledoval predseda Národnej rady Boris Kollár, neskôr minister školstva Branislav Gröhling a napokon aj Igor Matovič. Nejde však o nič nové a pred dvomi rokmi sa riešila rigorózna práca vtedajšieho pre

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy