Ako sa v Rusku rodí novodobý cár

Snímka: Reuters

Doživotný prezident či dokonca novodobý ruský cár. Aj takéto označenia čoraz častejšie padajú na hlavu ruského prezidenta Vladimira Putina. Muž, ktorý pevnou rukou vládne Rusom od konca roka 1999, si minulý mesiac nechal v referende posvätiť voličmi možnosť zostať v Kremli ešte ďalšie dve funkčné obdobia. Ak by sa tak naozaj stalo a Putin by vydržal v úrade prezidenta až do roku 2036, stal by sa najdlhšie vládnucim vodcom s reálnou mocou v rukách v celých ruských dejinách.


V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako si Putin prispôsobil ústavu, aby mohol pokračovať v prezidentskom úrade aj piate a šieste funkčné obdobie, komu môže vziať v rekord v dĺžke vládnutia aj čo by sa mohlo stať, ak by sa Rusko ocitlo bez neho.


1. Ako sa Putin zabetónoval pri moci?
August 1999. Ruský prezident Boris Jeľcin odvoláva z premiérskej funkcie Sergeja Stepašina a na jeho miesto dosadzuje Vladimira Putina, vo svete málo známeho, no veľmi vplyvného bývalého šéfa Federálnej bezpečnostnej služby. Jeľcin zároveň vyslovuje presvedčenie, že Putina si vie najlepšie predstaviť ako svojho nástupcu v kresle šéfa Kremľa.


Keď Jeľcin v posledný deň roka 1999 abdikoval, nastúpil Putin na post úradujúceho prezidenta. V marci 2000 si dal svoju pozíciu potvrdiť v riadnych prezidentských voľbách a odvtedy už moc z rúk nepustil.
Oligarchovia, ktorí fakticky ovládali k

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy