Putin môže zostať zabetónovaný v Kremli ešte celých 16 rokov

Snímka: Reuters

Keď sme vlani spolu robili rozhovor, situácia vyzerala tak, že Kremeľ sa chystá na výmenu lídra. Teraz sa ruská ústava mení tak, že Vladimir Putin bude môcť zostať pri moci až do roku 2036. Ako tento vývoj čítate?
Je celkom zaujímavé pozrieť sa na to spätným pohľadom. Máte pravdu, dokonca ešte v januári tohto roka vládlo presvedčenie, že ruský režim skutočne chystá zmenu na poste prezidenta. A to možno nielen personálnu, ale aj inštitucionálnu. Hovorilo sa o niekoľkých kandidátoch, ktorí by mohli Putina nahradiť. Vymenovaný bol nový premiér Michail Mišustin. Ten pôvodný návrh z januára znel, že sa celý ústavný systém premení tak, aby sa prezidentské právomoci rozdrobili medzi viaceré telesá.

Kto mal tieto právomoci získať?
Najmä horná a dolná komora ruského parlamentu, teda Rada federácie a Štátna duma. Sčasti to mal prevziať aj Ústavný súd a po novom mala byť do ústavy zaradená taktiež nová inštitúcia – takzvaná Štátna rada. Avšak z tohto úvodného plánu a napokon aj celej myšlienky na zmenu po veľkých rozporoch vnútri vládnej garnitúry zišlo. Nastal ťažký boj o moc a výsledkom je niečo úplne opačné. Došlo k centralizácii moci a posilneniu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy