Ako nachádzame cestu k Maďarom

Snímka: TASR

Na jednej strane dvojaké občianstvo, ktoré Budapešť priznáva Maďarom žijúcim v zahraničí a poskytuje im volebné právo. Na strane druhej zákon odnímajúci slovenské občianstvo tým, ktorí prijmú štátnu príslušnosť inej krajiny. Benešove dekréty, Trianonská zmluva či spor o dom Slovákov, z ktorého vyhnala samospráva maďarskej obce Mlynky našich krajanov.


To je len niekoľko problémových oblastí, ktoré v uplynulom období vyvolávali napätie medzi nami a Maďarmi. Teraz sa však zdá, že sa v našich vzťahoch blýska na lepšie časy. Hodiť kontroverzné témy za hlavu a sústrediť sa na intenzívnejšiu spoluprácu v budúcnosti chcú aj obaja premiéri Igor Matovič a Viktor Orbán, čo potvrdili na nedávnej dvojstrannej oficiálnej schôdzke v Budapešti. „Slovensko je pre Maďarov veľmi dôležitou krajinou. Ste náš tretí najväčší obchodný partner,“ pripomenul Orbán Matovičovi potrebu užších obchodných kontaktov.


V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, čo nás a južných susedov v nedávnom období najviac rozdeľovalo aj

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy