Ekonomiku ohrozuje veľká neistota

Snímka: HN / Peter Mayer

OECD zverejnila v stredu svoj ekonomický výhľad pre svetovú ekonomiku, ktorej tento rok predpovedá osempercentný pád. Do akej miery je faktorom zmien kríza súvisiaca s koronavírusom? Prevrátila naruby všetky prechádzajúce očakávania?
Súčasná globálna pandémia zmenila všetko, čo sme do jej vypuknutia predpokladali. Ide o najväčšiu ekonomickú a zdravotnú krízu od konca druhej svetovej vojny. V istom zmysle žijeme v úplne inom svete než predtým. Jednak preto, že sa vírus rozšíril do celého sveta. Následne aj tým, že vlády naň reagovali prísnymi opatreniami, keď v podstate vypli svoje ekonomiky, aby zabránili jeho šíreniu. Takže kombinácia oboch týchto faktorov – samotného vírusu aj reakcie naň – bola kľúčová pri vypracovaní našej novej prognózy.

Zohľadnili ste v ekonomickom výhľade rôzne scenáre ďalšieho vývoja pandémie?
Rozhodne áno. V princípe platí, že stále existuje neistota týkajúca sa nasledujúceho obdobia. Predovšetkým preto, lebo ďalší vývoj našej aj svetovej ekonomiky bude veľmi závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať a správať samotný vírus. A práve v tomto smere stále panuje veľmi veľká neistota. Aj z tohto dôvodu sme v OECD pristúpili k dvom základným scenárom. Jeden z nich predpokladá druhú vlnu nákazy, ktorá by prišla v druhej polovici tohto roka. V jej dôsledku by krajiny znovu museli zaviesť určité karanténne opatrenia, ktoré by nepriaznivo vplývali na ekonomiku.


Čo hovorí ten druhý scenár?
V ňom predpokladáme, že druhá vlna nákazy ako taká nepríde, ale COVID-19 tu s nami zostane ako chronická choroba, kým sa neobjaví vakcína. Vzniknú síce menšie ohniská nákazy, tie sa však bude dariť relatívne efektívne držať pod kontrolou. V každom prípade stále zostane veľká neistota v súvislosti s infekciou, čo bude negatívne pôsobiť na investície či zamestnanosť.

S ďalšími variantmi vývoja nepočítate?
Samozrejme, neznamená to, že sú to

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy