Ekonomiku reštartujú investície

Snímka: TASR

Dvojciferný prepad hospodárstva, najväčší rast nezamestnanosti od roku 2001 a o stotisíc pracovných miest menej. Pandémia koronavírusu už síce aspoň na Slovensku utícha a aj keď naše nemocnice takmer ani nepocítili jej dosahy, hospodárstvo sa z nej bude zviechavať ešte niekoľko rokov. Na dva mesiace sa totiž takmer zmrazila ekonomická aktivita a na to, aby sa vrátila na predpandemické úrovne, bude potrebovať pomoc od štátu. Aké opatrenia reštartu najviac pomôžu a kde na to zobrať peniaze? Prinášame odpovede na najdôležitejšie otázky.


1. Ako je na tom naša ekonomika?
Slovenské hospodárstvo malo v tomto roku vzrásť o dve percentá, už je však jasné, že vzostup sa konať nebude a namiesto toho sa musíme pripraviť na prudký pokles. Podľa prognóz Národnej banky Slovenska by sa mohol pohybovať v okolí 10 percent, ako však na HNClube upozornil jej viceguvernér Ľudovít Ódor, to je iba jeden zo scenárov a realita môže byť v skutočnosti iná. Bude to závisieť „od toho, či príde aj druhá vlna. Ak áno, môže to byť aj horšie. Je to však iba orientačné číslo, stále potrebujeme viac dát z jednotlivých odvetví,“ vysvetlil. V dôsledku toho centrálna banka predpokladá, že naše mzdy v tomto roku klesnú priemerne o 3,4 percenta.


Pokles výkonu sa, samozrejme, pretaví aj do zamestnanosti a podľa prognózy Národnej banky by na pracovnom trhu mohlo ubudnúť 50- až 100-tisíc pracovných miest. Prepúšťanie sa už prejavilo aj na číslach za apríl, keď nezamestnanosť stúpla o 1,4 percentuálneho bodu, čo je najväčší skok za posledné dva roky. Nové objednávky v marci v priemysle klesli takmer o 30 percent v porovnaní s minulým rokom a tržby niektorých odvetví sa prepadli aj o 95 percent.


2. Čím nahradiť výpadok dopytu?
Hospodárstvo padá, pretože pandémia na viac ako dva mesiace zastavila život a s ním aj spotrebu. Riešením je teda túto spotrebu opätovne naštartovať. Slovensko je však otvore

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy