Expert na vzdelávanie: Ľudia s nápadmi sa pomoci štátu nedočkajú

Snímka: HN/Peter Mayer

Donedávna ste šéfovali trom tisícom pracovníkov Spoločného výskumného centra Európskej komisie. Zaoberali sa školskými systémami?

Vzdelávanie a zamestnanosť – jedno sa nedá oddeliť od druhého – patrili medzi 10 priorít centra. Išlo o vytváranie európskych rámcov zručností od občianskych cez IT až po podnikateľské. Všetky signovali ministri vzdelávania krajín Európskej únie. Slovensko však prakticky nič z nich nevyužíva.

Prečo nie?

Absolútne tomu nerozumiem. Máme napríklad online platformu SELFIE na hodnotenie škôl z hľadiska pripravenosti na IT technológie. Je k dispozícii dokonca aj v slovenčine. Doposiaľ ju implementovalo zhruba 40 štátov. Je zadarmo, Slovensko však medzi tou štyridsiatkou nie je.


Bola to nespokojnosť, ktorá vás nútila do návratu do vlasti, hoci ste boli najvyššie postaveným Slovákom v nepolitickej funkcii v inštitúciách Únie?

Áno. Nespokojnosť a strach o budúcnosť Slovenska.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy