Keď sa kydá chliev, svine musia od válova. Treba nastaviť nové pravidlá a dať zdravý chov. Vymeniť prasce nestačí.“

Snímka: HN/Peter Mayer

Malí farmári neskrývajú nadšenie nad kurzom, ktorý v sektore pôdohospodárstva nastavila nová vláda. Opäť oživili sny o potravinovej sebestačnosti. Drobným i stredným producentom by mohli narásť svaly. A trúfajú si.


„Dosiaľ pri koryte boli len veľkí. Oni písali noty a pozrite, aká hudba vznikla. Máme sebestačnosť na úrovni 36 percent. Nastal čas písať iné noty,“ poeticky sa zastrája farmárka Anna Balková. „Ak stále pôjdeme v tom istom režime ako dosiaľ, o päť rokov budeme hovoriť o 30 percentách!“

V Majeri za vrchom k sebe privoláva kozy: „Handlová, Značka, Naomi, poďte ku mne!“ Každá má vlastné meno. Naomi je čierna, nuž sa volá po slávnej modelke. Oponujeme, že hospodárskym zvieratám by sa nemali dávať mená. „Tieto sú nejedlé,“ smeje sa žena.


Na gazdovstve Balkovcov nachádzajúcom sa na samote Štiavnických vrchov majú 120 kôz, tri tucty vietnamských prasiat, dva kusy hovädzieho dobytka, 70 oviec, barančekov je dvadsať rovnako ako koní. Okrem toho osem psov a 25 mačiek. Ich vlastníci nemajú výraz farmári v obľube. Veď oni sú gazdovia, roľníci, sedliaci... Budú raz v krajine pod Tatrami kráľmi?

Veľkí hráči

Boli na chvoste záujmu, nikto ich poriadne nepočúval a teraz cítia príležitosť. „Roky sme chodili na ministerstvo pôdohospodárstva a počúvali, že sa nemusíme ničoho obávať. Že sme súčasťou veľkého európskeho trhu a čo potrebujeme, to si dovezieme,“ prízvukuje Balková, ktorá je štatutárkou občianskeho združenia Vidiecka platforma.

S tridsiatkou členských organizácií a zhruba 900 jednotlivcami je druhou najväčšou poľnohospodárskou samosprávou na Slovensku.

Sedliacky rozum káže, že zlé môže byť aj na niečo dobré. COVID-19 nástojčivo otvoril otázky potravinovej sebestačnosti. „Som stúpencom Európskej únie. Ale ak by prišiel hlad, neverím, že Nemci nám niečo dovezú. Svojich ľudí budú kŕmiť. Skúste si predstaviť, čo by nasledovalo,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy