Ako prišiel k miliardám kráľ hazardu

Snímka: Reuters

„Kamarát mi raz povedal, že som najvyšším človekom v Amerike. Spýtal som sa ho, ako to myslí. A on mi odpovedal – no predsa keď sa postavíš na svoju peňaženku.“ Takto v jednej televíznej šou reagoval na zmienky o svojom majetku Sheldon Adelson, jeden z najbohatších ľudí sveta a nekorunovaný kráľ hazardu. Predovšetkým svojmu kasínovému impériu Las Vegas Sands vďačí za to, že magazín Forbes ho v tohtoročnej edícii rebríčka svetových miliardárov zaradil do prvej tridsiatky s majetkom 26,8 miliardy dolárov.


Prečítajte si, ako sa potomok nie príliš bohatých židovských prisťahovalcov stal jedným z najvplyvnejších ľudí zábavného priemyslu, prečo desiatkami miliónov dolárov podporuje amerického prezidenta Donalda Trumpa aj aké obvinenia vzniesli bývalí zamestnanci na jeho adresu.


Detský biznismen
Hoci dnes je, obrazne povedané, peňaženka zakladateľa a šéfa Las Vegas Sands nabitá na prasknutie, v minulosti to tak vždy nebolo. Sheldon Gary Adelson sa narodil v auguste 1933 do rodiny bostonského taxikára a majiteľky malého obchodíka s potrebami na pletenie, ktorá sa do Spojených štátov prisťahovala z Anglicka. V jeho rodokmeni nájdeme poľských i litovských Židov, dedo bol baník vo Walese. Aj keď rodina Adelsonovcov nepatrila medzi úplne najchudobnejšie vrstvy Američanov, 30. roky minulého storočia, keď malý Sheldon prežíval útle detstvo, nádejam na rýchle zbohatnutie práve nepriali. Krajina sa len pomaly spamätávala z veľkej hospodárskej krízy na prelome desaťročí. Na obzore sa už v Európe črtal ozbrojený konflikt – druhá svetová vojna.


I to bol dôvod, prečo sa Adelsonovci snažili svojho syna vychovávať k úcte voči poctivej práci a uvedomeniu si hodnoty peňazí. Všetko, čo chcel, si musel zaslúžiť a získať vlastnými silami. S týmto životným smerovaním vyrastal v 30.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy