Koronavírus sa bude vracať

Snímka: TASR

Pred pár dňami sa objavila správa, že sa vám podarilo izolovať vírus SARS-CoV-2. Čo môže tento krok priniesť?
Vo všeobecnosti je vždy dôležité mať v laboratóriu vírus, ktorému sa chceme venovať. Bez toho by to nešlo. V tomto konkrétnom prípade sme ako Virologický ústav považovali za svoju povinnosť pokúsiť sa o izoláciu tohto vírusu, keď sa u nás vyskytol, a takýmto spôsobom prispieť k celosvetovému výskumu. Rozhodne to však nie je nič prevratné a svetoborné, to isté už urobilo viacero kolegov vo svete. Nie je to žiadna senzácia, chceli sme len čo najviac prispieť k informovanosti.

Čo vlastne znamená izolovať vírus?
Proces izolácie znamená, že sme vírus, ktorý sa niekde voľne vyskytuje, v tomto konkrétnom prípade priamo vo výteroch od diagnostikovaných pacientov, začali v laboratóriu množiť na bunkových kultúrach. To je technika, ktorá sa vo virológii používa veľmi často a vďaka tomu máme teraz ten vírus k dispozícii v laboratóriu a vieme ho využívať rôznymi spôsobmi. Prvý krok, ktorý je vďaka izolácii oveľa jednoduchší, je určenie jeho kompletného genómu, čiže akési rozkódovanie jeho kompletnej genetickej informácie. Robíme to v spolupráci s vedeckým parkom Univerzity Komenského, ide o spoluprácu viacerých tímov. No a len čo je vírus k dispozícii v laboratóriu, môže sa využívať v širokom sp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy