Koronavírus sa bude vracať

Snímka: TASR

Pred pár dňami sa objavila správa, že sa vám podarilo izolovať vírus SARS-CoV-2. Čo môže tento krok priniesť?
Vo všeobecnosti je vždy dôležité mať v laboratóriu vírus, ktorému sa chceme venovať. Bez toho by to nešlo. V tomto konkrétnom prípade sme ako Virologický ústav považovali za svoju povinnosť pokúsiť sa o izoláciu tohto vírusu, keď sa u nás vyskytol, a takýmto spôsobom prispieť k celosvetovému výskumu. Rozhodne to však nie je nič prevratné a svetoborné, to isté už urobilo viacero kolegov vo svete. Nie je to žiadna senzácia, chceli sme len čo najviac prispieť k informovanosti.

Čo vlastne znamená izolovať vírus?
Proces izolácie znamená, že sme vírus, ktorý sa niekde voľne vyskytuje, v tomto konkrétnom prípade priamo vo výteroch od diagnostikovaných pacientov, začali v laboratóriu množiť na bunkových kultúrach. To je technika, ktorá sa vo virológii používa veľmi často a vďaka tomu máme teraz ten vírus k dispozícii v laboratóriu a vieme ho využívať rôznymi spôsobmi. Prvý krok, ktorý je vďaka izolácii oveľa jednoduchší, je určenie jeho kompletného genómu, čiže akési rozkódovanie jeho kompletnej genetickej informácie. Robíme to v spolupráci s vedeckým parkom Univerzity Komenského, ide o spoluprácu viacerých tímov. No a len čo je vírus k dispozícii v laboratóriu, môže sa využívať v širokom sp

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy