Nápad za miliardy prišiel vo sne

Snímka: Reuters

Keď mal Larry Page 22 rokov, prisnil sa mu sen. Nejakým spôsobom sa mu podarilo stiahnuť celý internet, vďaka čomu bol schopný preskúmať vzťahy medzi jednotlivými stránkami a získať tak nový pohľad na to, ako internet fungoval. Page si tento nápad uprostred noci zapísal a vďaka tomu dnes vlastní bohatstvo v objeme 52 miliárd dolárov a patrí k najbohatším mužom na svete. Práve z tohto nápadu totiž vznikol prelomový webový prehliadač Google a neskôr celé impérium. Page pritom už na začiatku vedel, že celý projekt nezostane iba pri prehliadači. Ako totiž sám priznal, vždy chcel robiť veci, ktoré by zmenili svet. „To je to, čo ma každé ráno dostane z postele,“ uviedol v jednom rozhovore.

Detstvo plné počítačov
Page sníval o tom, že svetu prinesie veľké veci, už keď bol malý. Narodil sa v roku 1973 v Michigane do rodiny profesorov počítačovej vedy. To bolo v tom čase niečo nezvyčajné, celé odvetvie sa totiž iba rodilo. Page tak vyrastal obklopený vedeckými časopismi, inováciami a jeho obľúbenou zábavou bolo rozoberanie a skladanie počítačov. Keď mal 12 rokov, starší brat mu dal prečítať biografiu Nikolu Teslu, srbsko-amerického vynálezcu, a to malému Pageovi úplne zmenilo pohľad na veci. V 500-stránkovej knihe sa totiž dočítal, ako Tesla nemohol svoje objavy uskutočniť, pretože nemal dostatok peňazí. Už vtedy si teda zaumie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy