Pandémiu prekonáme v máji

Snímka: TASR

Nový koronavírus je známy už od konca decembra minulého roka, vakcína proti nemu je však stále viac-menej v nedohľadne. Človek by si myslel, že pri dnešných technológiách ľudstvo dokáže objaviť vakcínu rýchlo.
Príprava vakcíny je dlhodobý proces a vo všeobecnosti môže trvať aj niekoľko rokov. V tomto prípade ide o úplne nový vírus, nikto s takýmto niečím nepočítal, čiže v prvom kole sa musia dobre naštudovať jeho vlastnosti a schopnosti vytvárať v organizme protilátky. Je potrebné laboratórne vyšetrenie, zisťovanie vlastností vírusu, zistiť ako prebieha tvorba protilátok u laboratórnych zvierat, potom nasledujú ľudskí dobrovoľníci a až potom sa začínajú vytvárať podmienky a technológie na prípravu takejto vakcíny vo veľkom. Nie je totiž to isté pripraviť niekoľko mililitrov v laboratóriu a pripraviť výrobný proces na obrovské množstvo dávok. Čiže je to na dlhé lakte, niektoré vakcíny sa pripravovali niekoľko rokov, kým sa zistila nielen ich účinnosť, ale aj vedľajšie účinky. Nedá sa to urobiť z týždňa na týždeň.

Na akom princípe vlastne vakcíny fungujú?
V súčasnosti je niekoľko možností prípravy. Jedna možnosť je, že sa použije živý vírus, ktorý sa oslabí do takej miery, že nie je schopný spôsobiť ochorenie. Takáto živá vakcína s oslabenými vírusmi bola použitá napríklad pri očkovaní proti detskej obrne. Samozrejme, že treba vykonať množstvo testov, aby sa nestalo, že ten vírus sa po očkovaní u nejakého dieťaťa zrazu oživí a nadobudne schopnosť vyvolať ochorenie a dieťa dostane obrnu. Potom sú to látky, ktoré ten vírus kvázi usmrtia, ale zachovajú jeho imunogénnosť, to znamená, že jeho bielkoviny vedia navodiť v organizme protilátky. Pri t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy