Ako zdolať pandémiu koronavírusu

Snímka: TASR

Stačilo pár dní a splnený sen o Európe bez hraníc, ktoré ju rozdeľovali, sa rozpadol. Teda aspoň na určitý čas. Pandémia nového koronavírusu totiž priviedla mnohé európske krajiny vrátane Slovenska k uzatvoreniu hraníc. Na Slovensko sa tak aktuálne dostanú iba ľudia, ktorí tu majú trvalý pobyt a ktorí zároveň prídu vlastným autom. Medzinárodné vlaky, autobusy aj lietadlá boli totiž zrušené. Aj týmto spôsobom sa politickí lídri snažia spomaliť šírenie nákazy. Štáty zároveň postupne pristupujú k nevídaným opatreniam v novodobej demokratickej Európe a zakázané sú nielen omše, ale aj športové podujatia a ľudia nemajú vychádzať na ulicu, ak to nie je nevyhnutné. Skúsenosti totiž ukazujú, že tieto drakonické opatrenia, ktoré so sebou prinášajú nemalé negatívne efekty, dokážu spomaliť šírenie nákazy a zamedziť skolabovaniu zdravotníckeho systému. Aj napriek týmto opatreniam však v Taliansku či Španielsku počet nových nakazených neustále stúpa, a to veľmi rýchlo. Veľká Británia sa zatiaľ rozhodla ísť inou cestou a ešte v nedeľu sa v tomto štáte konali masové akcie. Ako teda pandémiu zastaviť a čo sa stane, keď ľudia po dvoch týždňoch vyjdú opäť do ulíc? Hospodárske noviny prinášajú odpovede na najdôležitejšie otázky.

1. Čo robiť, keď príde pandémia?
V teórii je postup jasný a kľúčové sú tri kroky. Tým prvým je obmedzenie styku zdravých jedincov s tými nakazenými, a práve to je to, o čo sa krajiny snažia, keď obmedzujú voľný pohyb ľudí. Ako ďalej vysvetľujú autori knihy Priority v oblasti kontroly chorôb: zlepšovanie zdravia a znižovanie chudoby, ďalším krokom je snaha o zníženie infekčnosti už nakazených. To možno dosiahnuť podávaním rôznych liekov, ktoré aj keď chorobu nevyliečia, obmedzia aspoň možnosti jej prenosu. No a tretím krokom je vyzbrojiť obyvateľstvo imunitou voči ochoreniu, čiže inak povedané zaočkovať čo najviac ľudí. V prípade nového koronavírusu sú však možnosti obmedzené, keďže vakcína ani účinné l

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy