Ako zdolať pandémiu koronavírusu

Snímka: TASR

Stačilo pár dní a splnený sen o Európe bez hraníc, ktoré ju rozdeľovali, sa rozpadol. Teda aspoň na určitý čas. Pandémia nového koronavírusu totiž priviedla mnohé európske krajiny vrátane Slovenska k uzatvoreniu hraníc. Na Slovensko sa tak aktuálne dostanú iba ľudia, ktorí tu majú trvalý pobyt a ktorí zároveň prídu vlastným autom. Medzinárodné vlaky, autobusy aj lietadlá boli totiž zrušené. Aj týmto spôsobom sa politickí lídri snažia spomaliť šírenie nákazy. Štáty zároveň postupne pristupujú k nevídaným opatreniam v novodobej demokratickej Európe a zakázané sú nielen omše, ale aj športové podujatia a ľudia nemajú vychádzať na ulicu, ak to nie je nevyhnutné. Skúsenosti totiž ukazujú, že tieto drakonické opatrenia, ktoré so sebou prinášajú nemalé negatívne efekty, dokážu spomaliť šírenie nákazy a zamedziť skolabovaniu zdravotníckeho systému. Aj napriek týmto opatreniam však v Taliansku či Španielsku počet nových nakazených neustále stúpa, a to veľmi rýchlo. Veľká Británia sa zatiaľ rozhodla ísť inou cestou a ešte v nedeľu sa v tomto štáte konali masové akcie. Ako teda pandémiu zastaviť a čo sa stane, keď ľudia po dvoch týždňoch vyjdú opäť do ulíc? Hospodárske noviny prinášajú odpovede na najdôležitejšie otázky.

1. Čo robiť, keď príde pandémia?
V teórii je postup jasný a kľúčové sú tri kroky. Tým prvým je obmedzenie styku zdravých jedincov s tými nakazenými, a práve to je to, o čo sa krajiny snažia, keď obmedzujú voľný pohyb ľudí. Ako ďalej vysvetľujú autori knihy Priority v oblasti kontroly chorôb: zlepšovanie zdravia a znižovanie chudoby, ďalším krokom je snaha o zníženie infekčnosti už nakazených. To možno dosiahnuť podávaním rôznych liekov, ktoré aj keď chorobu nevyliečia, obmedzia aspoň možnosti jej prenosu. No a tretím krokom je vyzbrojiť obyvateľstvo imunitou voči ochoreniu, čiže inak povedané zaočkovať čo najviac ľudí. V prípade nového koronavírusu sú však možnosti obmedzené, keďže vakcína ani účinné l

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy