Regionálnych rozdielov sa nezbavíme

Snímka: TASR

„Život v Bratislave je úplne iný ako vo zvyšku Slovenska,“ vyhlásil predseda vlády Peter Pellegrini pár dní pred voľbami. Tým chcel apelovať na zvyšok Slovenska, aby išiel voliť a nedovolil, aby o nich rozhodli ľudia z hlavného mesta, ktorí nevedia, aké sú skutočné životné podmienky v našej krajine. To, že regionálne rozdiely existujú a že situácia v Bratislave je odlišná ako v iných regiónoch, je známa vec, bližšia analýza však ukáže, že tieto odlišnosti nie sú také výrazné, ako sa na prvý pohľad zdá.


1. Vyššie platy? Nie tak veľmi
Ak chceme poukázať na regionálne rozdiely, stačí uviesť jedno číslo za všetky. Kým v Bratislavskom kraji bola priemerná mesačná mzda za prvé tri štvrťroky vlaňajška na úrovni 1 330 eur, priemer Slovenska bol 1 064 eur. Ak by sme išli ešte ďalej a celoštátny priemer vytvorili bez Bratislavského kraja, ktorý ho zvyšuje, nominálne by dosiahol iba 930 eur. Medzi najlepšie plateným regiónom a Prešovským, kde sú platy najnižšie, je rozdiel v platoch viac ako 500 eur. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že život v týchto mestách naozaj nemá nič spoločné. Ako však načrtli analytici Národnej banky Slovenska v štúdii zo začiatku tohto roka, ak sa príjmy v jednotlivých krajoch očistia o náklady či dane, rozdiel nie je až taký markantný.


Hrubá mzda vo zvyšn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy