Muž, ktorý stvoril epochu počítačov

Snímka: MICROSOFT

„Som si istý, že o sto rokov budú historici hovoriť o Billovi Gatesovi rovnako, ako sa dnes vyjadrujú o Johnovi Rockefellerovi, Henrym Fordovi alebo Andrewovi Carnegiem. Teda ako o človeku, ktorý zmenil celú jednu éru.“ Takto opísal Bill Gerberding, bývalý prezident Washingtonskej univerzity v Seattli, zakladateľa legendárnej firmy Microsoft.


Faktom zostáva, že aktuálne druhý najbohatší človek sveta, ktorého majetok sa odhaduje na astronomických 96,5 miliardy dolárov, celé desaťročia udáva trendy v softvérovom a internetovom svete. A spolu so svojou manželkou Melindou patrí medzi najštedrejších darcov charitatívnych projektov.

V pravom čase na pravom mieste
Keď sa dnes spätne obzrieme na Gatesov život, uvedomíme si, že už pri narodení dostal do vienka všetky predpoklady na úspešný príbeh. A v neposlednom rade mu pomohlo to, že bol vždy v pravom čase na pravom mieste.


Gates sa narodil skutočne do dobrej rodiny. Jeho prastarý otec James Willard Maxwell bol jedným z tých priekopníkov a vizionárov, ktorých na prelome 19. a 20. storočia pritiahli bohaté zdroje surovín a vidina rýchleho naplnenia amerického sna na pacifické pobrežie Spojených štátov. Práve tu, v Seattli na severozápade USA, založil Maxwell Prvú národnú banku. Čoskoro sa vyšvihol medzi miestnu smotánku a stal sa jedným z najbohatších ľudí Seattlu v štáte Washington.


V kariére prominentného bankára a zveľadovaní rodinného majetku pokračoval aj jeho syn James Willard Maxwell Junior so ženou Adele. Rodina Maxwellovcov sa už vtedy tešila prestížnemu postaveniu v spoločnosti a významným kontaktom v lokálnom biznise i na politickej scéne.


Príbeh úspešnej učiteľky sa rysoval aj ich dcére Mary Maxwellovej, ktorá sa už v školských časoch presadila ako študentská líderka na Washingtonskej univerzite. Práve na jej pôde sa zoznámila s Billom Gatesom Juniorom, ktorý mal našliapnuté na kariéru prominentného právnika. Keď sa však v roku 1951 vzali a narodila sa im dcéra Kristy, Mary sa rozhodla vzdať pedagogickej kariéry a namiesto toho sa naplno venovať rodine a charitatívnej činnosti.

Dravý a súťaživý
Do takejto situácie sa 28. októbra 1955 narodil Bill Gates III., budúci miliardár a softvérový magnát. „Ako malého sme ho volali Trey, čo je karta tretej najvyššej hodnoty. Stal sa totiž už tretím nositeľom tohto mena v rodine,“ povedal jeho otec v životopisnom filme Bill Gates – Sultán softvéru z dielne spoločnosti ABC Ne

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy