Ako sa Ukrajinci vydali do Európy

Snímka: TASR

Revolučný november. Spojenie, ktoré nám v týchto dňoch napadne najmä v súvislosti s včerajším 30. výročím Nežnej revolúcie v Československu. Práve v novembri sa však prvýkrát od vplyvu Moskvy pokúsili odpútať aj naši východní susedia. Tenbto týždeň uplynie presne 15 rokov od Oranžovej revolúcie, ktorá k moci dosadila prvého prozápadného prezidenta Ukrajiny od rozpadu Sovietskeho zväzu a získania nezávislosti. A hoci neskôr sa Rusi pod vedením prezidenta Vladimira Putina viackrát snažili získať bývalý satelit späť na svoju stranu, cesta Ukrajiny na Západ už bola nastúpená a pokračuje dodnes.


V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, prečo k Oranžovej revolúcii vôbec došlo, aké dôsledky dodnes nesie aj aký bol rozdiel vo vývoji po páde komunizmu v Československu a na Ukrajine.

Publicistika

1. Ako sa Ukrajina vyvíjala po páde komunizmu?
Kým Slováci i Česi sa v roku 1989 kolapsom komunistického režimu a rozpadom sovietskeho bloku do značnej miery odstrihli od vplyvu Moskvy a naštartovali svoju päť smerom na Západ, v prípade Ukrajiny to bolo o niečo komplikovanejšie. Hoci vďaka poslednému sovietskemu lídrovi Michailovovi Gorbačovovi a jeho perestrojke sa reformy v jeho krajine začali skôr než u nás, na Ukrajine dochádzalo k zmenám podstatne pomalšie.


Zatiaľ čo v Československu sa hneď prvým po revolučným prezidentom stal presvedčený antikomunista a bývalý disident Václav Havel, na Ukrajine nastúpil po získaní

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy