5. Ľudia na vyšetrenie čakajú od piatej hodiny ráno

Snímka: Ján Karásek

Je krátko po piatej hodine ráno. Ešte za tmy prichádzame k zamknutému vchodu polikliniky.

Jej priestory depresívne osvetľujú stropné žiarovky. Leto už dávno odovzdalo žezlo jeseni, ktorá sa nám pokúša vliezť pod bundu. Cítili by sme sa ako zlodeji s nekalými úmyslami, keby tu už nepodupkávalo zopár ranostajov.

S pribúdajúcimi minútami sa trúsia ďalší. Tí ostrieľanejší vyslovia nahlas meno doktora, ku ktorému sa chcú objednať. Keď sa z hlúčika dozvedia svoje číslo v poradí, spokojne si nájdu svoj kútik a čakajú. Všetci svorne postávame pred Mestskou poliklinikou v Trnave, vraj s tisíckou miestností najväčšou na Slovensku.

Hlavne nezaspať

Máriu Galovú z Bolerázu, obce neďaleko krajského mesta, sem odviezla nevesta. Čaká za manžela chorého na srdce. Tento rituál opakuje každého pol roka. „Dnes som prvá v poradí, až sa sama čudujem,“ s radosťou nám oznamuje svoj úspech, „inokedy tu býva toľko národa!“ Najnepríjemnejšie sú vraj „čakačky“ v zime, „to ide človeka rozdrapiť“.

Na našu otázku, či by využila, keby svojho manžela mohla objednávať cez online systém, krátko odpovie, že „to by bolo fajn“, jej sa to však

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy