5. Ľudia na vyšetrenie čakajú od piatej hodiny ráno

Snímka: Ján Karásek

Je krátko po piatej hodine ráno. Ešte za tmy prichádzame k zamknutému vchodu polikliniky.

Jej priestory depresívne osvetľujú stropné žiarovky. Leto už dávno odovzdalo žezlo jeseni, ktorá sa nám pokúša vliezť pod bundu. Cítili by sme sa ako zlodeji s nekalými úmyslami, keby tu už nepodupkávalo zopár ranostajov.

S pribúdajúcimi minútami sa trúsia ďalší. Tí ostrieľanejší vyslovia nahlas meno doktora, ku ktorému sa chcú objednať. Keď sa z hlúčika dozvedia svoje číslo v poradí, spokojne si nájdu svoj kútik a čakajú. Všetci svorne postávame pred Mestskou poliklinikou v Trnave, vraj s tisíckou miestností najväčšou na Slovensku.

Hlavne nezaspať

Máriu Galovú z Bolerázu, obce neďaleko krajského mesta, sem odviezla nevesta. Čaká za manžela chorého na srdce. Tento rituál opakuje každého pol roka. „Dnes som prvá v poradí, až sa sama čudujem,“ s radosťou nám oznamuje svoj úspech, „inokedy tu býva toľko národa!“ Najnepríjemnejšie sú vraj „čakačky“ v zime, „to ide človeka rozdrapiť“.

Na našu otázku, či by využila, keby svojho manžela mohla objednávať cez online systém, krátko odpovie, že „to by bolo fajn“, jej sa to však

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy