4. Zdravotníctvo je Golem na hlinených nohách

Snímka: HN/Pavol Funtál

Zachytí stratifikácia nemocníc nejakým spôsobom aj ambulantných lekárov?

Pravdaže. Ak nemocnice budú efektívnejšie, tak logicky ovplyvnia aj spôsob fungovania ambulantného sektora. Slovensko skutočne nepotrebuje také množstvo nemocníc, potrebuje však oveľa viac ambulantných lekárov bez ohľadu na špecializáciu.

Dôvod?

Máme obrovský problém, k viacerým sa dostať je hotová katastrofa. V mojom regióne zomrela endokrinologička, pol roka sa nedarilo obsadiť jej miesto a momentálne sa na vyšetrenie čaká až trištvrte roka. Toto je obraz našej krajiny. Ak sa stratifikácia kvalitne zrealizuje, nastaví sa lokálnosť a zameranosť nemocníc. Uvoľní sa z nich zdravotnícky personál a ľudia sa viac presunú do ambulantného sektora. Medicína sa dostane bližšie k pacientovi.

Mohol by z toho pacient vyťažiť bonus v podobe prázdnejších čakární?

Nejde len o jeho presun. Je demagógiou hovoriť len o tom, že sa rýchlejšie dostane k doktorovi. Podstatnejšie je zaistiť jeho bezpečnosť. Teraz ho po zaklopaní odoženú od každých dverí a následne sa túla v systéme. Zdravotná starostlivosť, ktorá je do istej miery obmedzená,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy