2. Nemáte pacienta, nemáte príjem

Snímka: HN/Pavol Funtál

Štyristo kilometrov. Taká vzdialenosť delí metropolu Slovenska od mestečka ležiaceho až pri poľských hraniciach. Posledné úseky cesty akoby pritakali výroku šéfa Smeru Roberta Fica, že na východe nič nie je.

Po príchode do Starej Ľubovne, kde žije 16-tisíc ľudí, nás však čaká príjemné prekvapenie. Čerstvé fasády nemocnice žiaria v lentilkovo žlto-červených pásoch, vo farbách mesta. „Aj pri poľských hraniciach žije človek, aj ten potrebuje ošetrenie,“ víta nás riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Peter Bizovský.

Na stenách jeho kancelárie visia štyri diplomy. Každý z nich je ocenením za najlepšiu všeobecnú nemocnicu Slovenska, ktorú udeľuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy.

Riaditeľ sa smeje: „Keď štyri roky za sebou získate prvenstvo a po piaty raz budete druhý, bude to tragédia.“ Bizovský stíha okrem tejto funkcie sedieť v kresle vicežupana Prešovského kraja i viceprimátora mesta súčasne.

Ako prežiť

V areáli komplexu prebieha čulý pracovný ruch. Vyrastá tu nový urgentný príjem, operačné i pôrodné sály, detské oddelenie a tiež pracoviská RTG. Tabuľa pri stavenisku hlása, že projekt realizujú z fondov Európskej únie.

Tá zafinancuje stavebnú časť sumou vo výške 4,2 milióna eur a ďalších 2,5 milióna poputuje na vybavenie oddelení. V pláne je aj výstavba

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy