6. Zdravotníctvo je v úbohom stave

Snímka: TASR

Kvalitnejšia a dostupnejšia lôžková zdravotná starostlivosť, lepší manažment pacienta, viac hodnoty za peniaze. To všetko sľubuje stratifikácia nemocníc.

Svetlo sveta uzrela minulý rok, keď ho predstavilo ministerstvo zdravotníctva. Inštitút zdravotnej politiky vypracoval analýzu, ktorej výsledkom boli nie príliš lichotivé, aj keď neprekvapujúce, závery. Métou je skvalitnenie ústavnej starostlivosti do roku 2030.

Centralizácia špecialistov

V miere úmrtnosti, reoperovanosti a rehospitalizovanosti pacientov sa jednotlivé nemocnice výrazne líšia. „Zistili sme, že kvalita výkonov rastie s ich počtom v rámci zariadenia. Nemocnice preto po novom dostanú povolenie poskytovať určitú špecializáciu, iba ak dosiahnu predpísaný minimálny počet výkonov,“ predostiera štúdia inštitútu.

Súbežne s kvalitou rezort plánuje zefektívniť celú nemocničnú sieť, a to bez negatívneho dosahu na dostupnosť pre pacientov v regiónoch. Predimenzované kapacity neprinášajú pacientom výsledky v podobe

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy