7. Pre Slovákov sú najväčšími strašiakmi USA a NATO

Snímka: TASR/AP

Spomedzi obyvateľov štátov strednej a východnej Európy sú to práve Slováci, ktorí s najväčšou nádejou vzhliadajú ku Kremľu. Činí tak desatina našincov, s deviatimi percentami sú nám schopní konkurovať len Bulhari. Vyplynulo to z prieskumu think-tanku GLOBSEC, ktorý si pri príležitosti 30 rokov od pádu železnej opony zobral pod drobnohľad sedem štátov. Okrem Vyšehradskej V4 sa medzi nimi ocitlo Rakúsko, Bulharsko a Rumunsko.

Na čele rebríčka

Kultúrna blízkosť a slovanská vzájomnosť spoločne s nostalgiou po socialistickej minulosti patrila medzi typické zdôvodnenia postojov tak Slovákov, ako aj Bulharov. Na opačnej strane spektra stoja Poliaci – svojmu východnému susedovi dôveruje len jeden zo sto.

Podľa analytikov GLOBSEC-u je na Slovensku zreteľne badať aj hlboko zakorenený antiamerikanizmus. Ten je dedičstvom komunistickej propagandy a prispievajú k nemu moderné dezinformačné kampane.

Vo vnímaní USA ako najväčšej hrozby sa zaraďujeme opäť na najvyššiu priečku. So 41 percentami za sebou výrazne nechávame Rakúsko (29 percent) či Bulharov (25 percent).

Ruka v ruke s vnímaním USA ako strašiaka sa spája negatívny vzťah k NATO. No hoci Slovenská republika naďalej zostáva jedným zo slabších

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy