Jeho firma Semantic Visions sleduje až 90 percent celosvetového spravodajského obsahu, čo predstavuje milión článkov denne monitorovaných zo 600-tisíc zdrojov. „Z digitálnej totality mám skutočne strach. Nie zo strany štátu – ak sa nestaneme čínskou kolóniou –, ale zo strany bezškrupulóznych digitálnych barónov typu Marka Zuckerberga,“ hovorí Vrábel pre HN.
Digitálni gangstri
Stvoriteľa Facebooku pokladá za monštrum a jeho sociálnu sieť za väčšiu hrozbu ako Rusko. „Situácia je navýsosť vážna,“ tvrdí a predostiera dva podstatné dôvody. Prvým z nich je ten, že majitelia sociálnych sietí si skutočný rozsah problémov ešte nepripustili, eventuálne ho zatajujú v mene maximalizácie ich ziskov.
Správa britského parlamentu Zuckerberga označila za „digitálneho gangstra“ a o nič lichotivejší postoj voči sociálnym sieťam zaujal americký kongres, ktorý ich označil za najväčšiu hrozbu demokracie.
Druhým vážnym dôvodom obáv je ten, že s nástupom deep fakes sa situácia výrazne zhorší. „Ľudia už prestanú veriť nielen písanému slovu, ale i tomu, čo sa bude predkladať ich očiam a sluchu. Tí, ktorí veriť neprestanú, sa stanú ľahkými objektmi manipulácie,“ predpovedá dátový analytik.
Atomizácia spoločnosti
Zastáva názor, že fake news predstavujú väčšie nebezpečenstvo než v minulosti. „Nejde len o ich zvýšenú kvantitu a frekvenciu, ale o ich všadeprítomnosť a všadedostupnosť. Navyše tieto aspekty umocňuje
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 46% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.