3. Nebudete veriť vlastným očiam!

Snímka: Pixabay

Jeho firma Semantic Visions sleduje až 90 percent celosvetového spravodajského obsahu, čo predstavuje milión článkov denne monitorovaných zo 600-tisíc zdrojov. „Z digitálnej totality mám skutočne strach. Nie zo strany štátu – ak sa nestaneme čínskou kolóniou –, ale zo strany bezškrupulóznych digitálnych barónov typu Marka Zuckerberga,“ hovorí Vrábel pre HN.

Digitálni gangstri

Stvoriteľa Facebooku pokladá za monštrum a jeho sociálnu sieť za väčšiu hrozbu ako Rusko. „Situácia je navýsosť vážna,“ tvrdí a predostiera dva podstatné dôvody. Prvým z nich je ten, že majitelia sociálnych sietí si skutočný rozsah problémov ešte nepripustili, eventuálne ho zatajujú v mene maximalizácie ich ziskov.

Správa britského parlamentu Zuckerberga označila za „digitálneho gangstra“ a o nič lichotivejší postoj voči sociálnym sieťam zaujal americký kongres, ktorý ich označil za najväčšiu hrozbu demokracie.

Druhým vážnym dôvodom obáv je ten, že s nástupom deep fakes sa situácia výrazne zhorší. „Ľudia už prestanú veriť nielen písanému slovu, ale i tomu, čo sa bude predkladať ich očiam a sluchu. Tí, ktorí veriť neprestanú, sa stanú ľahkými objektmi manipulácie,“ predpovedá dátový analytik.

Atomizácia spoločnosti

Zastáva názor, že fake news predstavujú väčšie nebezpečenstvo než v minulosti. „Nejde len o ich zvýšenú kvantitu a frekvenciu, ale o ich všadeprítomnosť a všadedostupnosť. Navyše tieto aspekty umocňuje

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 46% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy