8. Špekulácie o svetových aférach sú kratochvíľou už od nepamäti

Snímka: Wikimedia Commons

Istoty sa strácajú. Človek už nevie – boli vôbec tí Amíci na Mesiaci? Ani tá zemeguľa nie je taká guľatá ako kedysi. Preč sú tiež časy, kedy žena poctivo stála pri sporáku, kým hlava v pote tváre zarábala na chlieb a rande bolo romantickým hrkútaním dvoch pohlaví. Už neplatí, že každý má právo na vlastné názory, ale už sme tak pokročili, že aj na vlastné fakty.

Nečudo, že konšpiračným teóriám, výdatne živeným internetom, sa tak darí. Tie však ani omylom nie sú produktom nových technológií. Nič nové pod slnkom, svoje by vedeli rozprávať už Židia v starovekom Ríme. Obviňovali ich z množstva sprisahaní, dokonca aj z rituálnych vrážd detí.

Protokoly sionských mudrcov

Najznámejším dôkazom s najväčším dosahom sú Protokoly sionských mudrcov. Pojednávajú o tajných zhromaždeniach Židov s jasnou stratégiou smerujúcou od ovládnutia sveta financií a médií až po nastolenie nového spoločenského poriadku. Dokument vyšiel v ruskej tlači v roku 1903 ako prepis z prvého sionistického kongresu, ktorý sa skutočne uskutočnil v Bazileji päť rokov pred zverejnením.

Pravosť Protokolov sionských mudrcov prvýkrát vyvrátil denník The Times už v roku 1921. Dielo čerpalo z pamfletu Dialogue aux enfers entre Machiavel et Montesquieu, ktorého autorom bol francúzsky satirik. V jeho texte nebolo o Židoch ani len zmienky. Autorstvo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy