4. Čaká nás pár drsných desaťročí

Snímka: HN/Peter Mayer

Ste šachový veľmajster. Čo môže mať kráľovská hra spoločné s kritickým myslením?

Šach je hra vyžadujúca značnú mieru racionality a abstrakcie, samozrejme, s istými bojovými a psychologickými prvkami. Dôležité je uvažovať rýchlo, čisto, efektívne. Teda ide presne o to, čo učí kritické myslenie. Keďže informácií je dnes kvantum, treba nájsť spôsob ich rýchleho, čistého a efektívneho spracovania. Šach a kritické myslenie, dve na pohľad nepodobné činnosti, majú viac spoločného, než by človek možno čakal.

V čom sa odlišujú?

Šach ponúka nepreberné množstvo kombinácií ťahov a vy sa rozhodujete medzi nimi. Sociálne siete využívajú algoritmy, ktoré určujú, čo vám ukážu. Problém s Facebookom v neposlednom rade spočíva v tom, že my nevieme, akým spôsobom určuje, čo nám ukáže. Jeho algoritmy sú nepriehľadné a nevieme ani to, čo všetko do nich vstupuje. V bežnom živote, keď sa pohybujeme po ulici, chápeme, prečo sú na nej umiestnené lavičky, a keď stretneme paniu s nákupnou

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy