6. Online diskusia býva splachovačom všetkého zlého v nás

Snímka: archív

Dokáže bežný občan rozpoznať nebezpečenstvo skrývajúce sa v sociálnych sieťach?

Nemoderovaná online komunikácia býva viac nekultúrna než zoči-voči. V diskusiách nás prekvapí, ako ľahko sa tam udomácni nahnevaný či nenávistný tón. Dôvodom je anonymita, zvláštny pocit neosobnosti vzťahu a akejsi umelosti situácie, keď sa človek díva na obrazovku s písmenami namiesto toho, aby sa díval do očí.

Čo je spúšťačom agresivity?

Prvým faktorom je „blbá nálada“, pri ktorej virtuálne diskusie slúžia na odreagovanie. Druhým sú trollovacie vstupy v ich  úvode.  Ak si ľudia sadajú pred monitory plní pocitov napätia, ktoré nemali kam vyliať, kolektívna diskusia sa stáva splachovačom všetkého zlého, čo sa v nich nahromadilo.  Anonymná diskusia nie je dobrý priestor na vysvetľovanie. Ak vlastne nevieme, s kým sa rozprávame, spravidla ani nemáme úctu voči tomu, s kým hovoríme.

Registrujete v sociálnych sieťach nové varianty manipulácie?

Počítačovo zdatní psychopati sa vyžívajú v nových typoch sofistikovaných online manipulácií.

Napríklad?

Jeden typ označujeme pojmom doxing. V ňom ide o zverejňovanie citlivých údajov a fotografií bez súhlasu dotknutej osoby – telefónne

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy