Za neresti budeme platiť čoraz viac

Snímka: Dreamstime

Približne 60 percent z ceny každej škatuľky cigariet ide štátu a ak sa ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému podarí presadiť svoj návrh aj napriek nesúhlasu SNS, tento podiel by sa mohol ešte zvýšiť. Kamenický tak chce získať prostriedky navyše do štátnej pokladnice, spotrebné dane sú totiž významným zdrojom. Prečo si však fajčiari musia priplatiť a kam potom smerujú tieto peniaze?


Prečo štát zdaňuje niektoré veci viac ako iné?
Okrem bežných daní sa na niektoré tovary či služby vzťahujú takzvané spotrebné dane. Ide o produkty, ktoré nie sú pre život nevyhnutné a zároveň pri ich spotrebe dochádza k negatívnym efektom. Najlepším príkladom sú práve cigarety, ktorých používanie vedie k zdravotným problémom. Tieto dane tak majú na jednej strane zvýšiť cenu týchto produktov a takto odradiť spotrebiteľov od ich používania, no a na druhej strane výnosy z nich majú teoreticky putovať na riešenie negatívnych dôsledkov ich užívania.


Analytik Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy Radovan Ďurana však upozornil, že spotrebné dane na tabak či alkohol v skutočnosti vznikli oveľa skôr, ako si ľudia uvedomili ich negatívne externality. „Historicky boli spotrebné dane prostým nástrojom na plnenie štátnej kasy a je to tak dodnes,“ skonštatoval.


Najčastejšie sa vo svete spotrebné dane aplikujú na tabak, alkohol, hazard a palivá. Tak je to aj na Slovensku. Sadzby týchto daní sú zvyčajne určené v zákonoch numericky, a nie percentuálne. Pri alkohole sa tak rozlišuje medzi liehovými, vínnymi a pivnými výrobkami. Na hektoliter liehu sa tak aplikuje daň v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy