Kremeľ už dnes intenzívne pracuje na pláne výmeny lídra

Snímka: Reuters

Vzťahy Moskvy so Západom sú dnes najmä na bode mrazu, predovšetkým v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny a ruskej anexii polostrova Krym. Veríte, že ešte za vlády Vladimira Putina bude možné zmierenie so Západom a vyriešenie ukrajinskej otázky?
Ak mám povedať pravdu, nedokážem si to predstaviť. A to nielen za vlády Vladimira Putina, ale aj počas úradovania akéhokoľvek jeho nástupcu, ktorý by mal podľa ústavy prísť v roku 2024. Pretože tie vzťahy sú také pošramotené, že ak dnes aj prebieha nejaký dialóg medzi Západom a Ruskom, tak je to v podstate len o elementárnych záležitostiach. Najmä o tom, ako predísť vzájomnému konfliktu a zabrániť tomu, aby sa stretli a navzájom ohrozili lietadlá jednej a druhej strany. K takýmto stretom pravidelne dochádza nielen v Pobaltí, ale aj nad Nórskom, Islandom či Veľkou Britániou. To je hlavná úloha súčasných rokovaní.

Oproti minulosti ide o výrazné zhoršenie vzťahov, pričom ich zlepšenie je v nedohľadne...
Presne tak. Nesmieme zabúdať na to, že Rusko so Západom v niektorých veciach v minulosti aktívne spolupracovalo. V 90. rokoch to napríklad bolo na Balkáne, keď sa riešila situácia okolo Srbska. Neskôr obidve strany zásadným spôsobom spolupracovali v Afganistane. Môžeme pripomenúť niektoré mítingy medzi ruskými a americkými predstaviteľmi, ku ktorým došlo dokonca aj v Bratislave alebo v Prahe. Jedným z najdôležitejších výsledkov týchto mítingov sa v roku 2010 stala dohoda o obmedze

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy