Kremeľ už dnes intenzívne pracuje na pláne výmeny lídra

Snímka: Reuters

Vzťahy Moskvy so Západom sú dnes najmä na bode mrazu, predovšetkým v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny a ruskej anexii polostrova Krym. Veríte, že ešte za vlády Vladimira Putina bude možné zmierenie so Západom a vyriešenie ukrajinskej otázky?
Ak mám povedať pravdu, nedokážem si to predstaviť. A to nielen za vlády Vladimira Putina, ale aj počas úradovania akéhokoľvek jeho nástupcu, ktorý by mal podľa ústavy prísť v roku 2024. Pretože tie vzťahy sú také pošramotené, že ak dnes aj prebieha nejaký dialóg medzi Západom a Ruskom, tak je to v podstate len o elementárnych záležitostiach. Najmä o tom, ako predísť vzájomnému konfliktu a zabrániť tomu, aby sa stretli a navzájom ohrozili lietadlá jednej a druhej strany. K takýmto stretom pravidelne dochádza nielen v Pobaltí, ale aj nad Nórskom, Islandom či Veľkou Britániou. To je hlavná úloha súčasných rokovaní.

Oproti minulosti ide o výrazné zhoršenie vzťahov, pričom ich zlepšenie je v nedohľadne...
Presne tak. Nesmieme zabúdať na to, že Rusko so Západom v niektorých veciach v minulosti aktívne spolupracovalo. V 90. rokoch to napríklad bolo na Balkáne, keď sa riešila situácia okolo Srbska. Neskôr obidve strany zásadným spôsobom spolupracovali v Afganistane. Môžeme pripomenúť niektoré mítingy medzi ruskými a americkými predstaviteľmi, ku ktorým došlo dokonca aj v Bratislave alebo v Prahe. Jedným z najdôležitejších výsledkov týchto mítingov sa v roku 2010 stala dohoda o obmedze

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy