Naše pamäťové čipy nájdete aj vo vašich autách

Snímka: EY Podnikateľa roka

Vaša spoločnosť Macronix International začínala s produkciou polovodičov, dnes ste svetovou jednotkou vo výrobe pamäťových čipov a zariadení. Prečo ste si pre svoj biznis vybrali práve tento segment?
Už keď som študoval na vysokej škole, pracoval som na manažérskej pozícii v jednej spoločnosti vyrábajúcej polovodiče. V tom čase bol tento segment na úplnom začiatku a ja osobne som sa oň veľmi zaujímal. No a keď som odišiel do Spojených štátov, aby som tam absolvoval postgraduálne štúdium, rozhodol som sa získať určitý background v oblasti prírodných vied. Práve túto oblasť považujem za doplnkové vzdelanie k produkcii polovodičov a elektrotechniky celkovo. Takáto cesta ma postupne zaviedla až k založeniu vlastnej firmy v roku 1989.

Máte skúsenosti aj zo Silicon Valley. Prečo ste sa napokon rozhodli vrátiť späť na Taiwan a rozbehnúť biznis doma? Nelákalo vás preraziť v Silicon Valley?
Venture kapitál v Silicon Valley smeroval v tom čase svoje investície skôr do softvérových produktov než do hardvéru. Ten z kapitálového hľadiska nebol na tom vôbec dobre. A výroba polovodičov si vyžadovala skutočne veľa kapitálu. Taiwan mal vtedy veľa kapitálu práve pre ľudí, ktorí rozvíjali polovodičový priemysel. No a keďže som pochádzal z krajiny, ktorá bola lídrom tohto segmentu a ponúkala preň najvhodnejšie podmienky, rozhodol som sa vrátiť späť na Taiwan.


Čomu pripisujete to, že práve Taiwan je v tomto odvetví taký úspešný?
Dôvod číslo jeden je, že spoločnosti vyrábajúce polovodiče majú u nás silnú tradíciu. Taiwan je dlhodobo mimoriadne úspešný v odvetví elektronických výrobných služieb. A súčasným firmám sa tieto tradície darí udržiavať. Dôvod číslo dva spočíva v tom, že väčšina najkvalitnejších inžinierov u nás nepracuje výlučne na výskume a vývoji, kde by mohli byť odtrhnutí od reálnej výroby. Takýmto spôsobom to funguje napríklad v Spojených štátoch, kde sa tímy špecialistov venujú výhradne výskumu a vývoju. U nás je to presne naopak. Inžinieri

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy