Ako Slováci objavujú ďalekú exotiku

Snímka: Dreamstime

Tohtoročné dvojmesačné prázdniny sú už minulosťou, mnoho slovenských rodín s deťmi má letnú dovolenku úspešne za sebou. Väčšina z nich si už tradične vybrala za miesto relaxu Chorvátsko, ďalšie desaťtisíce zamierili do Grécka, Talianska či Španielska.


Leto sa však nezadržateľne blíži k svojmu záveru a v najobľúbenejších destináciách sa onedlho skončí hlavná sezóna. To však ani zďaleka neznamená, že Slováci teraz zostanú doma a počkajú si na budúcoročné prázdniny. Čoraz viac z nich si za cieľ svojej dovolenky vyberá exotické destinácie mimo Európy. Láka ich najmä Východná Ázia, Afrika či Blízky východ, kde sú podmienky na trávenie dovolenky priaznivé aj na jeseň či v zime. V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako sa menia dovolenkové preferencie Slovákov aj ktoré mimoeurópske destinácie ich v súčasnosti najviac priťahujú.

1. Ako internet zmenil naše cestovanie?
Juhoslovanský Jadran, bulharské či rumunské pobrežie Čierneho mora alebo maďarský Balaton. Letné dovolenky v týchto destináciách boli pre Slovákov v časoch socializmu najtradičnejším výletom za hranice bežných dní. Mimo letných prázdnin chodievali naši rodičia a prarodičia najčastejšie k slovenským či českým jazerám alebo do hôr. Mimo hlavnej sezóny boli zahraničné dovolenky pre väčšinu obyčajných rodín skôr utópiou.


Po revolúcii z novembra 1989 sa situácia do značnej miery zmenila. Otvorili sa hranice väčšiny západných krajín. Autá či autobusy s československými a neskôr slovenskými poznávacími značkami zaplavili rezorty na talianskom a grécko

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy