Rusko potrebuje Čínu, nie naopak

Snímka: TASR

Rusko a Čína nedávno podpísali viaceré dôležité dohody a lídri hovoria, že ich vzťahy nemôžu byť lepšie. Je to pravda?
Vytvára to skutočne zaujímavý obraz. Na jednej strane neboli ich vzájomné vzťahy skutočne nikdy lepšie. Keď to hovoria politici, zvyčajne si myslíte, že je to iba oficiálna propaganda. V tomto prípade je to však prekvapivo pravda. Vzťah je viac multidimenzionálny a dôležitejší, než bol kedykoľvek predtým, a to platí aj o atmosfére. Rusko a Čína sa dohodli na viacerých veciach, ku ktorým patrí aj to, že priveľmi silné Spojené štáty nie sú dobré. Ďalej prijali konsenzus o kybernetickej samostatnosti, Severnej Kórei či národných štátoch, hlavne veľmociach, na prvom mieste záujmu... Tiež na pozícii liberálneho intervencionizmu, pohybe potravín... Takže áno, súhlasím. Ekonomické vzťahy sú tiež lepšie, než boli predtým, a Čína sa stala hlavným obchodným partnerom Ruska po Európskej únii. Rusko je teraz čínskym hlavným zdrojom ropných produktov, a to omnoho väčším než Saudská Arábia. Krajiny spolu tiež uzatvorili rozsiahle zmluvy, ktoré sa týkajú vojenských cvičení. A ako ste videli, prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching vychádzajú spolu tiež celkom dobre.


Nie je to len pretvárka?
Je mi jasné, že ľudia neveria frázam, že niekto je niekoho blízky priateľ, ale aj sám čínsky prezident povedal, že sa s ruským stretol viac ako 30-krát. To je úžasné! Si Ťin-pching bol v Rusku osem- alebo deväťkrát. Takže títo lídri, ktorí dominujú politike svojej krajiny, majú špeciálny osobný vzťah. A dokonca osobnejší než hocijakí dvaja lídri, na ktorých si len môžete spomenúť.


V súčasnosti sa často hovorí o dvoch blokoch, Západ verzus Rusko. Čína si tiež hľadá silných priateľov, ktorí by ju kryli v obchodnej vojne so Spojenými štátmi. Ako táto situácia ovplyvňuje vzájomné vzťahy?
V tomto prípade musím spomenúť druhú stránku ich vzájomných vzťahov. Veľa ľudí v Spojených štátoch, ale aj v Európe, si myslí, že Rusko a Čína sú nejak

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy