Vďaka poľským vedcom dokážu okná meniť farbu

Snímka: XTPL

Spoločnosť XTPL, ktorú ste založili pred štyrmi rokmi na predmestí mesta Vroclav na juhozápade Poľska, sa zaoberá ultraprezícnym tlačením nanomateriálov, napríklad supermalých dosiek plošných spojov. Prečo ste si na svoj biznis vybrali práve tento segment?
Pochádzam z vedeckého prostredia. Dlhé roky som pôsobil vo svete technológií, mám takéto vzdelanie aj bohaté pracovné skúsenosti. Pre mňa teda bolo úplne prirodzenou vecou, že som začal premýšľať nad možnosťami komercionalizácie odvetvia nanotechnológií, s ktorým som profesijne najviac spojený.

V tomto segmente dominujú ázijské spoločnosti. Ako je vôbec možné, že v ňom prerazila firma z predmestia Vroclavi?
Pravda je taká, že my sami seba nepovažujeme za skutočných konkurentov existujúcich výrobcov dosiek plošných spojov a ďalších nanomateriálov. My vyvíjame technológie, ktoré potom oni sami využívajú na vylepšenie svojich produktov. Takže my sme v skutočnosti partnermi týchto silných ázijských hráčov, nesnažíme sa konkurovať im. Práve naopak, vývojom technológií sa usilujeme týmto firmám umožniť, aby mohli vyvinúť ešte lepšie produkty s novými funkciami.

Publicistika

V ktorých produktoch môžeme nájsť produkty z vašej dielne?
Naše technológie sa najčastejšie používajú v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy