NATO je príklad úspešného príbehu

Snímka: NATO

Madeleine Moon, šéfka parlamentného zhromaždenia NATO, nedávno ocenila Slovensko v tom, že značne zvyšujeme výdavky na armádu a počas 15 rokov členstva v aliancii sme jej ukázali našu oddanosť. Ako vy hodnotíte náš záväzok voči aliancii, je dostatočný alebo by sme sa mali snažiť viac?

V rámci NATO skutočne oceňujeme snahu, ktorú Slovensko za posledné roky prejavilo, aj keď je z pohľadu NATO malou krajinou. Pracovníci Spojeneckého veliteľstva pre transformáciu sú vysoko kvalifikovaní a je mi cťou s nimi pracovať. Skutočne obdivujeme Slovensko v jeho plánoch do budúcnosti.

Jedným z našich skloňovaných nedostatkov je, že za minulý rok sme do armády investovali iba jedno percento HDP. Približujeme sa však k tomu, aby sa toto číslo dostalo minimálne na dve percentá. Je dôvodom tejto doteraz nízkej sumy stará technika a zariadenie?

Treba za tým hľadať prepojenie medzi HDP a investíciami. Keď má krajina slabú ekonomiku, je skutočne výzvou, aby dosiahla vo výdavkoch do NATO dve percentá HDP. Slovensko spolu s inými krajinami spravilo v NATO značný progres. Generálny tajomník NATO d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy