NATO je príklad úspešného príbehu

Snímka: NATO

Madeleine Moon, šéfka parlamentného zhromaždenia NATO, nedávno ocenila Slovensko v tom, že značne zvyšujeme výdavky na armádu a počas 15 rokov členstva v aliancii sme jej ukázali našu oddanosť. Ako vy hodnotíte náš záväzok voči aliancii, je dostatočný alebo by sme sa mali snažiť viac?

V rámci NATO skutočne oceňujeme snahu, ktorú Slovensko za posledné roky prejavilo, aj keď je z pohľadu NATO malou krajinou. Pracovníci Spojeneckého veliteľstva pre transformáciu sú vysoko kvalifikovaní a je mi cťou s nimi pracovať. Skutočne obdivujeme Slovensko v jeho plánoch do budúcnosti.

Jedným z našich skloňovaných nedostatkov je, že za minulý rok sme do armády investovali iba jedno percento HDP. Približujeme sa však k tomu, aby sa toto číslo dostalo minimálne na dve percentá. Je dôvodom tejto doteraz nízkej sumy stará technika a zariadenie?

Treba za tým hľadať prepojenie medzi HDP a investíciami. Keď má krajina slabú ekonomiku, je skutočne výzvou, aby dosiahla vo výdavkoch do NATO dve percentá HDP. Slovensko spolu s inými krajinami spravilo v NATO značný progres. Generálny tajomník NATO d

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy