Naše röntgeny otvárajú nové možnosti liečby

Snímka: EY Podnikatel roka

Ste šéfom spoločnosti Dectris, ktorá vyrába špičkové röntgenové prístroje. Prečo ste si pre svoje podnikanie vybrali práve tento segment?
Ja som na týchto technológiách pracoval už predtým. Ich výskum som robil desať rokov v prestížnom Inštitúte Paula Scherrera vo švajčiarskom Willigene. Je to úplne nová technológia, ktorá dokáže úplne zmeniť tvár tohto odvetvia. Keď som zistil, že funguje skutočne veľmi dobre, rozhodol som sa v roku 2006 založiť vlastnú firmu Dectris.

V ktorých krajinách môžeme vaše röntgenové zariadenia nájsť?
Po celom svete máme približne tri tisícky detektorov. Môžete ich nájsť vo všetkých vyspelých krajinách. Dodávame ich buď priamo prostredníctvom predajov, alebo sprostredkovane, formou B2B biznisu. Máme totiž zákazníkov, ktorí naše kamery integrujú do svojich prístrojov. Tie potom predávajú po celej planéte, takže ani presne nevieme, kde všade sú.

Máte informácie, že sú aj na Slovensku?
Nepochybne sú aj u vás. Neviem vám síce povedať presné názvy inštitútov, ale viem o viacerých miestach, univerzitách alebo laboratóriách na Slovensku a v Česku, kde využívajú aj naše prístroje. Som si dokonca istý, že naše technológie pomáhajú vo výskume tým najlepším odborníkom vo vašej krajine.


Vyvíjate neustále nové verzie vašich systémov?
Samozrejme, a nielen to. Vstupujeme tiež do mnohých úplne nových oblastí, ako je elektrónová mikroskopia. Sami seba považujeme za vedúcu silu ďalšieho vývoja nových technológií. Práve to je náš kľúč k úspechu.

Ste dlhoročným úspešným vedcom, dnes vediete firmu. Podieľ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy