Odborník na Rusko pre HN: Donbas nebol pre Moskvu cieľom

Snímka: Reuters

Ukrajina má od mája nového prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý sľubuje zlepšenie vzťahov s Ruskom. Ako hodnotíte tento jeho cieľ?

Na jednej strane sú slová, na druhej skutky. Zelenskyj určite hovorí správne veci. To najdôležitejšie je, že dáva dôraz na to, že oblasti Donbas a Krym musia byť vrátené Ukrajincom. Je aj prvý, ktorý k týmto obyvateľom hovorí, rovnako tak k Rusku. A to bude to najdôležitejšie. Ukrajincov rozhodne čaká dlhá cesta a z politického aj ekonomického hľadiska musia mať s Ruskom pozitívne vzťahy. V tomto momente som veľmi optimistický. Neviem síce, ako Zelenskyj skutočne myslel to, čo povedal a do akej miery to vie splniť, či má na to potrebnú politickú silu. Ak však jeho politická strana vzíde z parlamentných volieb víťazne, určite nastaví nové smerovanie krajiny.

Hovoríme, že sú potrebné konkrétne kroky. Čo teda môže ukončiť vojnu v Donbase?

Z ruského pohľadu Donbas nikdy nebol cieľom, ale iba nástrojom proti Kyjevu. Čo viem o postoji Moskvy, je, že si je vedomá, že ich kroky v tejto oblasti im nepomohli. Z Donbasu sa stalo predražené a dlhodobé „vyciciavanie“ ruských zdrojov. Je preto jasné, že Rusi chcú, aby táto oblasť nebola taká závislá od ich zdrojov, vedia však žiť so status quo. Problémom je Krym, na ktorom Rusom skutočne záleží, na rozdiel od Donbasu. Z dlhodobého hľadiska môže nastať boj ohľadom dohody, je však veľmi nepravdepodobné, že sa Donbas vráti späť Ukrajine.


V čom je súčasný líder Ukrajiny iný ako jeho predchodca?

Bývalý prezident Petro Porošenko sa stal postupne závislým na svojej pozícii prezidenta. Zelenskyj je v tomto úplne iný. Do funkcie ho dostal verejný hnev voči oligarchom a korupcii, a preto sa bude zameriavať na domáce dianie. Keď nebude vnímaný ako skutočná hrozba a nebude stále vyzývať prezidenta Putina, tak sa dohody nedočkáme. Hovoríme však o niečom, čo je skutoč

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy