Tradičné strany stratili na popularite a najviac si prilepšila Skupina zelených. To boli titulky, ktoré svietili v médiách po voľbách do Európskeho parlamentu na konci mája. Síce sa úplne nenaplnili obavy z toho, že Brusel ovládnu populisti a euroskeptici, ale ich posilnenie svetových lídrov nenecháva bez akcie. „Ak sa liberálni rojkovia v Bruseli nespamätajú, tak časom zničia celú európsku civilizáciu aj Slovensko.
To nesmieme dopustiť!“ uviedol napríklad v diskusii na TA3 novozvolený europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík. A tento názor nie je osamotený. HN sa pozreli na tri krajiny, Veľkú Britániu, Francúzsko a Grécko, kde tradičné a predtým obľúbené politické zoskupenia vystriedala nová krv.
1. Veľká Británia
Farage verzus konzervatívci
„Nikdy predtým nebola strana stará iba šesť týždňov a vyhrala celoštátne voľby. Píše sa história. Toto je len začiatok.“ To bola reakcia Nigela Faragea po zverejnení výsledkov eurovolieb. Jeho Strana brexitu v nich získala vyše 30 percent hlasov a stala sa najúspešnejšou v deviatich regiónoch. V Európskom parlamente jej tak prislúcha 29 miest. Za sebou tak nechala liberálnych demokratov, labouristov, Stranu zelených aj konzervatívcov.
Po odstúpení premiérky Theresy Mayovej to je v poslednom čase pre konzervatívcov druhá veľká porážka. Ich tohtoročný výsledok bol dokonca najhorší od roku 1830. Dôvodov nízkych
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.