Prečo euroskeptici získavajú voličov

Snímka: Reuters

Tradičné strany stratili na popularite a najviac si prilepšila Skupina zelených. To boli titulky, ktoré svietili v médiách po voľbách do Európskeho parlamentu na konci mája. Síce sa úplne nenaplnili obavy z toho, že Brusel ovládnu populisti a euroskeptici, ale ich posilnenie svetových lídrov nenecháva bez akcie. „Ak sa liberálni rojkovia v Bruseli nespamätajú, tak časom zničia celú európsku civilizáciu aj Slovensko.

To nesmieme dopustiť!“ uviedol napríklad v diskusii na TA3 novozvolený europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík. A tento názor nie je osamotený. HN sa pozreli na tri krajiny, Veľkú Britániu, Francúzsko a Grécko, kde tradičné a predtým obľúbené politické zoskupenia vystriedala nová krv.


1. Veľká Británia

Farage verzus konzervatívci

„Nikdy predtým nebola strana stará iba šesť týždňov a vyhrala celoštátne voľby. Píše sa história. Toto je len začiatok.“ To bola reakcia Nigela Faragea po zverejnení výsledkov eurovolieb. Jeho Strana brexitu v nich získala vyše 30 percent hlasov a stala sa najúspešnejšou v deviatich regiónoch. V Európskom parlamente jej tak prislúcha 29 miest. Za sebou tak nechala liberálnych demokratov, labouristov, Stranu zelených aj konzervatívcov.


Po odstúpení premiérky Theresy Mayovej to je v poslednom čase pre konzervatívcov druhá veľká porážka. Ich tohtoročný výsledok bol dokonca najhorší od roku 1830. Dôvodov nízkych

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy