5. Najvyšší kontrolný úrad lesníkom poriadne podkúril

Snímka: HN/Peter Mayer

Na slovenskú prírodu sa v poslednom čase valí jedna pohroma za druhou. Stav jej lesných porastov sa dostal do pozornosti už aj bruselských úradníkov. Európska komisia hneď skraja roka zdvihla výstražný prst a zaslala nám takzvané odôvodnené stanovisko, v ktorom vytýka hneď viacero hriechov.

Okrem zhoršujúcej sa kvality ovzdušia či nedostatočného odpadového hospodárstva sa sústredila na lesy, ktoré sú pod „neúnosným tlakom“ v dôsledku využívania biomasy produkovanej z dreva. Neobišla ani zlé hospodárenie s lesmi, ako aj slabú ochranu prírody, čo spôsobilo výrazný pokles populácie vtáctva, osobitne symbolu našich hôr hlucháňa hôrneho.

Stanovisko Komisie nie je prvým krokom, odôvodnenému stanovisku predchádzala formálna výzva pre porušenie práva Európskej únie. Ak sa ani po týchto dvoch upozorneniach Slovenská republika nerozhýbe, v dohľadnom čase jej hrozí žaloba na Súdnom dvore v Štrasburgu. Navrch k tomu ešte sankcie.

Akoby toho nebolo málo, pred dvomi týždňami Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) poriadne podkúril agrorezortu. Pod drobnohľad si zobral 36 subjektov, medzi nimi aj štátny podnik Lesy SR, a zistil celý rad pochybení. „Výsledky kontrol sme poskytli orgánom činným v trestnom konaní. Úrad bude plnen

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy