4. Nízke Tatry sú najviac zdevastovaným národným parkom celej Európy

Snímka: HN/Pavol Funtál

Pracujete v medzinárodnom vedeckom tíme v rámci projektu Remote Forests, ktorý sa zaoberá pralesmi. Rezonuje aj v zahraničí stav tých našich?

Jednoznačne. Máme ich žalostne málo. Tvoria len pol percenta sumára všetkých lesov. Keďže nie sú vyhlásené za rezervácie, tak nie sú ani chránené. V zahraničí má však ohlas veľkoplošné ťaženie v národných parkoch. To sa nevidí nikde inde vo svete.

Na čo sa projekt zameriava?

Ide o najväčší dendroekologický výskum pralesov v Európe a zahŕňa jednu z troch najväčších databáz na svete. Na Slovensku podpora výskumu prakticky neexistuje. Z toho dôvodu pôsobím na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Aj v Česku je veľmi náročné získať podporu takéhoto rozsiahleho projektu, ale u nás to majú odborníci možno ešte ťažšie. Mám kolegov z Francúzska, Veľkej Británie, Kanady, Fínska či Estónska, medzi ktorými sú stovky špičkových vedcov. Taký plošný výskum nie je na Slovensku reálny.

Prečo?

Možno aj vinou slabej podpory vedy a výskumu a protekčnému prerozdeľovaniu vyčlenených financií. Pritom v porovnaní so západnými krajinami s vyšším stupňom civilizácie máme stále akoby viac pralesov.

Istá zaostalosť Slovenska nám v tomto prípade teda pomohla?

Spôsobila ju aj menšia miera osídlenia hlavne v nedostupných miestach, kde človek nedokázal ťažiť. No ani to už dnes neplatí, aj vďaka nových technológiám. Preto nám miznú pralesy ako i lokality hlucháňa hôrneho. Strácame to, čo nás odlišovalo od Západu a na čom sme mohli stavať výnimočnosť našej krajiny.

Prečo je také nutné uchovávať pralesy?

Lebo ich význam je obrovský. Sú kultúrnym a prírodným dedičstvom. Človek je súčasť prírody a les bol preňho dôležitý od nepamäti. V minulosti tak vyzerala celá krajina. Prales treba chrániť rovnako ako národnú kultúrnu pamiatku. Keď ho zničíte a premeníte na palivové drevo, urobíte to isté, ako keby ste rozobrali Bratislavský hrad a tehly z neho predali. Prales by sme si mali vážiť aj preto, lebo je domovom pre celé spektrum vzácnych a ohrozených druhov. Nenájdu ho nikde inde.

Obnova takéhoto lesného spol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy