4. Nízke Tatry sú najviac zdevastovaným národným parkom celej Európy

Snímka: HN/Pavol Funtál

Pracujete v medzinárodnom vedeckom tíme v rámci projektu Remote Forests, ktorý sa zaoberá pralesmi. Rezonuje aj v zahraničí stav tých našich?

Jednoznačne. Máme ich žalostne málo. Tvoria len pol percenta sumára všetkých lesov. Keďže nie sú vyhlásené za rezervácie, tak nie sú ani chránené. V zahraničí má však ohlas veľkoplošné ťaženie v národných parkoch. To sa nevidí nikde inde vo svete.

Na čo sa projekt zameriava?

Ide o najväčší dendroekologický výskum pralesov v Európe a zahŕňa jednu z troch najväčších databáz na svete. Na Slovensku podpora výskumu prakticky neexistuje. Z toho dôvodu pôsobím na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Aj v Česku je veľmi náročné získať podporu takéhoto rozsiahleho projektu, ale u nás to majú odborníci možno ešte ťažšie. Mám kolegov z Francúzska, Veľkej Británie, Kanady, Fínska či Estónska, medzi ktorými sú stovky špičkových vedcov. Taký plošný výskum nie je na Slovensku reálny.

Prečo?

Možno aj vinou slabej podpory vedy a výskumu a protekčnému prerozdeľovaniu vyčlenených financií. Pritom v porovnaní so západnými krajinami s vyšším stupňom civilizácie máme stále akoby viac pralesov.

Istá zaostalosť Slovenska nám v tomto prípade teda pomohla?

Spôsobila ju aj menšia miera osídlenia hlavne v nedostupných miestach, kde človek nedokázal ťažiť. No ani to už dnes neplatí, aj vďaka nových technológiám. Preto nám miznú pralesy ako i lokality hlucháňa hôrneho. Strácame to, čo nás odlišovalo od Západu a na čom sme mohli stavať výnimočnosť našej krajiny.

Prečo je také nutné uchovávať pralesy?

Lebo ich význam je obrovský. Sú kultúrnym a prírodným dedičstvom. Človek je súčasť prírody a les bol preňho dôležitý od nepamäti. V minulosti tak vyzerala celá krajina. Prales treba chrániť rovnako ako národnú kultúrnu pamiatku. Keď ho zničíte a premeníte na palivové drevo, urobíte to isté, ako keby ste rozobrali Bratislavský hrad a tehly z neho predali. Prales by sme si mali vážiť aj preto, lebo je domovom pre celé spektrum vzácnych a ohrozených druhov. Nenájdu ho nikde inde.

Obnova takéhoto lesného spol

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy