3. Malá Fatra: hromžil by aj Jánošík

Snímka: HN/Peter Mayer

Vrátna dolina, nekorunovaný symbol tradičných školských výletov i lyžovačiek. Keď sa však k nej blížime, otvára sa nám neutešený pohľad. Zľava i sprava. Prudké svahy lemujú rúbaniská alebo vyvrátené pne s mohutnými koreňmi. Návštevník nemusí byť expert, aby si dokázal predstaviť, že je len otázkou času, kedy príde k erózii i zosuvom.

V popoludňajších hodinách, 21. júla 2014, búrková smršť uštedrila regiónu zdrvujúcu ranu. Zúriaca povodeň brala so sebou skaly i desiatky áut, podmyla prístupovú cestu, ktorá sa prepadla na viacerých miestach, zničila koryto potoka Varínka, zdemolovala aj kabínky lanovky. Stovky unavených záchranárov sa brodili bahnom a policajti uzavreli celú dolinu.

Resuscitácia lokality si vyžiadala 12 miliónov eur. Keď sa už podnikatelia i turisti tešili, že sa zhlboka nadychuje k životu, príroda jej uštedrila facku z druhej strany. Pred vianočnými sviatka

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy