3. Malá Fatra: hromžil by aj Jánošík

Snímka: HN/Peter Mayer

Vrátna dolina, nekorunovaný symbol tradičných školských výletov i lyžovačiek. Keď sa však k nej blížime, otvára sa nám neutešený pohľad. Zľava i sprava. Prudké svahy lemujú rúbaniská alebo vyvrátené pne s mohutnými koreňmi. Návštevník nemusí byť expert, aby si dokázal predstaviť, že je len otázkou času, kedy príde k erózii i zosuvom.

V popoludňajších hodinách, 21. júla 2014, búrková smršť uštedrila regiónu zdrvujúcu ranu. Zúriaca povodeň brala so sebou skaly i desiatky áut, podmyla prístupovú cestu, ktorá sa prepadla na viacerých miestach, zničila koryto potoka Varínka, zdemolovala aj kabínky lanovky. Stovky unavených záchranárov sa brodili bahnom a policajti uzavreli celú dolinu.

Resuscitácia lokality si vyžiadala 12 miliónov eur. Keď sa už podnikatelia i turisti tešili, že sa zhlboka nadychuje k životu, príroda jej uštedrila facku z druhej strany. Pred vianočnými sviatka

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy