1. Aby sme nezhoreli ako Katedrála Notre-Dame

Snímka: HN/Peter Mayer

Šéfujete vedeckej inštitúcii, ktorej výsledky ovplyvňujú celú Európsku úniu. Jej vyše tritisíc špičkových pracovníkov rieši celé spektrum úloh. Ktoré z nich pokladáte za prioritné?

Prechádzame obdobím explózie dát, informácií a poznatkov, akú história dosiaľ nepoznala. Ak sa nepripravíme na zmenu, cunami poznatkov zmetie každú organizáciu založenú na poznatkoch. Zásadne sa mení manažovanie informácií a poznatkov. To je jedna z najväčších výziev, ktoré stoja pred nami. Musíme sa stať akýmsi majákom, zdrojom pravdivých a autoritatívnych faktov. Inak občania nebudú vedieť, čo s ich pretlakom. Sociálne médiá sú dobrým príkladom zmätku a ľahkosti šírenia nepravdivých a zavádzajúcich informácií.

Istou novinkou je deep fake, zjednodušene povedané, vytváranie falošných videí na nerozpoznanie od skutočnosti. Čo s tým, ak už človek nemá veriť vlastným očiam?

Budeme si musieť na ne zvyknúť. Pokročilé technológie a umelá inteligencia sú schopné napodobniť realitu. Technológie nám však zároveň umožnia proti deep fake aj bojovať. Pre našu organizáciu je boj s falošnými a nepravdivými faktmi veľmi dôležitý. Veď fakty sú de facto náš biznis model – pravdivé fakty založené na vedeckých postupoch a metódach. Ak sa stratia, bude v ohrození aj demokracia.

Dôvod?

Samozrejme, všetci majú právo na svoj názor, ale nie každý na vlastné fakty. Je totiž rozdiel, keď sa niekto špecializuje v nejakom odbore, dlhodobo pracuje na nejakých výsledkoch, alebo ktosi len tak príde a z hlavy trepne nejakú hlúposť.

Môžete nám priblížiť vyhľadávanie zdrojov falošných správ?

Pomocou rôznych pokročilých technológií sa snažíme tieto zdroje identifikovať a pochopiť vzorce ich správania a fungovania. Potom môžeme tento proces automatizovať. Aj tak je najdôležitejšie mať zdroje pravdivých, overených informácií. Môže ním byť trebárs univerzita, ktorá na svojej webovej stránke poskytuje údaje o očkovaní, a ktorá vás nezahltí informáciami, pretože vy nemáte čas sa v nich prehŕňať. Úloha našej inštitúcie je totožná – príprava pravdivých informácií v stráviteľnej podobe bez toho, aby sme ich príliš zjednodušovali.

Ľudia sa však radi dajú ovplyvňovať nepravdivými údajmi.

Práve preto sa snažíme cez mäkké vedy – sociálne a humanitné – pochopiť fungovanie ľudského mozgu, jeho vnímanie falošných správ. Deväťdesiat percent našich rozhodnutí vykonávame automaticky. Nemáme energiu na detailné premýšľanie o všetkom. Sme veľmi zraniteľní, ak niekto náš automat atakuje.

Nedokážeme sa správať rozumne?

Všetky politiky vychádzajú z racionálneho správania, ale ľudia sa racionálne nesprávajú. Sme emočné bytosti. Musíme teda brať do úvahy mechanizmy, ktoré spôsobujú, že uveríme aj zjavnej hlúposti.

Z výsledkov výskumného centra vychádzajú návrhy Európskej komisie, ktoré následne ovplyvňujú rozhodnutia celej Únie. Nedolieha na vás niekedy ťarcha zodpovednosti?

Je maximálne dôležité, aby výsledky boli správne, preto máme výkonný systém kontroly kvality. Nie, že sa nezmýlime, veda sa vyvíja a musíme priznať, že nehľadáme pravdu, ale to, čo je na danej úrovni najkvalitnejšie a čo dokážeme posúdiť. Okrem malého množstva utajených vecí, týkajúcich sa hlavne bezpečnosti, zverejňujeme asi 98 percent materiálov, a tým sa vystavujeme verejnej kontrole a diskusii. Aj to je súčasťou našej kontroly kvality. Keby sme niečo urobili chybne, celá naša reputácia sa rýchlo rozpadne. Dôvera sa prinavracia ťažko.

Pome

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Najčítanejšie témy