Aké právomoci má súd nad súdmi

Snímka: TASR

Ladislav Orosz, Ján Mazák, Daniel Šváby, Milan Čič či Eduard Bárány. Medzi emeritnými slovenskými ústavnými sudcami nájdeme známejšie aj menej známe mená. To však už závisí od toho, akou cestou sa po zbavení sa svojho talára v Košiciach vydali. Ústavný súd je v poslednom čase témou číslo jeden.

Pozornosť na seba láka nielen pre koaličné dohady o tajnej alebo verejnej voľbe sudcov či kandidatúre expolitikov ako bývalého premiéra Roberta Fica. Najnovšie prezident Andrej Kiska vymenoval troch sudcov, predsedu Ivana Fiačana, podpredsedu Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. HN sa preto v otázkach a odpovediach preto pozreli na kompetencie súdu, ktorý má lupu nad Ústavou, aj na najväčšie kauzy, aké doteraz riešil.

1. Ako funguje Ústavný súd?
Ústavný súd sa od ostatných slovenských súdov líši hlavne tým, že nie je súčasťou systému všeobecných súdov, do ktorých patria súdy okresné a krajské či Najvyšší súd. Niekedy je dokonca

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy