Aké právomoci má súd nad súdmi

Snímka: TASR

Ladislav Orosz, Ján Mazák, Daniel Šváby, Milan Čič či Eduard Bárány. Medzi emeritnými slovenskými ústavnými sudcami nájdeme známejšie aj menej známe mená. To však už závisí od toho, akou cestou sa po zbavení sa svojho talára v Košiciach vydali. Ústavný súd je v poslednom čase témou číslo jeden.

Pozornosť na seba láka nielen pre koaličné dohady o tajnej alebo verejnej voľbe sudcov či kandidatúre expolitikov ako bývalého premiéra Roberta Fica. Najnovšie prezident Andrej Kiska vymenoval troch sudcov, predsedu Ivana Fiačana, podpredsedu Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. HN sa preto v otázkach a odpovediach preto pozreli na kompetencie súdu, ktorý má lupu nad Ústavou, aj na najväčšie kauzy, aké doteraz riešil.

1. Ako funguje Ústavný súd?
Ústavný súd sa od ostatných slovenských súdov líši hlavne tým, že nie je súčasťou systému všeobecných súdov, do ktorých patria súdy okresné a krajské či Najvyšší súd. Niekedy je dokonca nad nimi. „Jeho úlohou je chrániť ústavnosť, základné práva a slobody a garantovať ústavný charakter výkonu štátnej moci,“ vysvetlila nedávno pre HN súčasná predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Súd sídli v Košiciach, čím narušuje umiestnenie najdôležitejších inštitúcií do hlavného mesta. Rovnaká situácia je však aj v susednom Česku, kde súd sídli v Brne.


Slovenský ústavný súd má 13 sudcov, ktorí sa volia na 12 rokov. Zvyčajne má štyri senáty po troch sudcoch, ktoré rozhodujú spolu s plénom, v ktorom sú zastúpení všetci. Na čele má predsedu a podpredsedu.

2. Kedy sa na Ústavný súd môžeme obrátiť

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Najčítanejšie témy