Aké právomoci má súd nad súdmi

Snímka: TASR

Ladislav Orosz, Ján Mazák, Daniel Šváby, Milan Čič či Eduard Bárány. Medzi emeritnými slovenskými ústavnými sudcami nájdeme známejšie aj menej známe mená. To však už závisí od toho, akou cestou sa po zbavení sa svojho talára v Košiciach vydali. Ústavný súd je v poslednom čase témou číslo jeden.

Pozornosť na seba láka nielen pre koaličné dohady o tajnej alebo verejnej voľbe sudcov či kandidatúre expolitikov ako bývalého premiéra Roberta Fica. Najnovšie prezident Andrej Kiska vymenoval troch sudcov, predsedu Ivana Fiačana, podpredsedu Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. HN sa preto v otázkach a odpovediach preto pozreli na kompetencie súdu, ktorý má lupu nad Ústavou, aj na najväčšie kauzy, aké doteraz riešil.

1. Ako funguje Ústavný súd?
Ústavný súd sa od ostatných slovenských súdov líši hlavne tým, že nie je súčasťou systému všeobecných súdov, do ktorých patria súdy okresné a krajské či Najvyšší súd. Niekedy je dokonca

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy