Prezident je jeden, ale všade iný

Snímka: Reuters

Na Slovensku je parlamentný systém, pri ktorom sme zvyknutí, že prezident má prevažne reprezentačnú funkciu a moc drží v rukách parlament. K jeho hlavným úlohám podľa našej Ústavy patria udeľovanie milostí a amnestií, ratifikácia záväzných medzinárodných zmlúv v mene republiky, dohľad nad inými zložkami moci či vymenúvanie premiéra a sudcov. Nie je to tak však všade. HN sa pozreli na kompetencie prezidenta v krajinách, ktoré majú prezidentský alebo zmiešaný systém, ako Spojené štáty, Rusko či Francúzsko.


1. Prezidentský systém v Rusku

Ruský prezident je najvyšším predstaviteľom Ruskej federácie. Od roku 2012 je ním Vladimir Putin, pre ktorého je to po vlaňajších voľbách druhé funkčné obdobie za sebou. Predtým jeho „panovanie“ prerušil Dmitrij Medvedev, s ktorým si tak vystriedal prezidentskú a premiérsku stoličku. Putin však ako premiér stihol presadiť zmenu ústavy a prezidentský mandát tak predĺžil zo štyroch na šesť rokov. Stále však platí, že rovnaká osoba môže zastávať funkciu prezidenta najviac dve funkčné obdobia za sebou.

K jeho hlavným kompetenciám patrí, že vymenúva predsedu vlády, vedie rokovania vlády a rozhoduje o jej odvolaní. Na návrh

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy