Prezident je jeden, ale všade iný

Snímka: Reuters

Na Slovensku je parlamentný systém, pri ktorom sme zvyknutí, že prezident má prevažne reprezentačnú funkciu a moc drží v rukách parlament. K jeho hlavným úlohám podľa našej Ústavy patria udeľovanie milostí a amnestií, ratifikácia záväzných medzinárodných zmlúv v mene republiky, dohľad nad inými zložkami moci či vymenúvanie premiéra a sudcov. Nie je to tak však všade. HN sa pozreli na kompetencie prezidenta v krajinách, ktoré majú prezidentský alebo zmiešaný systém, ako Spojené štáty, Rusko či Francúzsko.


1. Prezidentský systém v Rusku

Ruský prezident je najvyšším predstaviteľom Ruskej federácie. Od roku 2012 je ním Vladimir Putin, pre ktorého je to po vlaňajších voľbách druhé funkčné obdobie za sebou. Predtým jeho „panovanie“ prerušil Dmitrij Medvedev, s ktorým si tak vystriedal prezidentskú a premiérsku stoličku. Putin však ako premiér stihol presadiť zmenu ústavy a prezidentský mandát tak predĺžil zo štyroch na šesť rokov. Stále však platí, že rovnaká osoba môže zastávať funkciu prezidenta najviac dve funkčné obdobia za sebou.

K jeho hlavným kompetenciám patrí, že vymenúva predsedu vlády, vedie rokovania vlády a rozhoduje o jej odvolaní. Na návrh predsedu vlády vymenúva či odvoláva zástupcov predsedu vlády a federálnych ministrov. Vedie tiež Radu bezpečnosti Ruskej federácie, môže rozpustiť Štátnu dumu či podpisuje a vyhlasuje federálne zákony. Riadi zahraničnú politiku, môže vyhlásiť vojnový stav či vedie rokovania a podpisuje medzinárodné zmluvy.


Analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Havlíček upriamuje pozornosť aj na „Priamu linku s Vladimirom Putinom“, ktorá ruské sústredenie sa na jednu osobu len zdôrazňuje. Ide o každoročné odpovedanie prezidenta na otázky obyvateľov v televíznej relácii, ktorá sa teší vysokému záujmu. V tej poslednej z minulého júna napríklad vyhlásil, že USA sa snažia porušiť strategickú rovnováhu, či ako nezmysel označil anexiu Krymu a ruské zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

2. Prezidentský systém v USA

Prezident Spojených štátov je podľa ústavy aj hlavou federálnej vlády a hlavným veliteľom ozbrojených síl. Od posledných volieb je ním pôvodne kontroverzný podnikateľ Donald Trump. Funkčné obdobie je štvorročné s tým, že nikto nesmie kandidovať na viac ako dve za sebou idúce obdobia. Americkou zvláštnosťou je i to, že prezidenta nevolia priamo obyvatelia, ale zbor voliteľov nominovaných jednotlivými štátmi.

K jeho právomociam patria podpisovanie alebo vetovanie zákonov, velenie armáde či uzatváranie dohôd. Kontroluje tiež zahraničnú politiku a nominuje sudcov vrátane sudc

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy