Úspech antisystému vypovedá o stave spoločnosti

Snímka: TASR/Martin Baumann

Podľa niektorých primátorov obcí bolo dôvodom úspechu Harabina a Kotlebu to, že stavili na protimigračnú rétoriku, v ktorej zosobnili aj rómsku otázku. Čo si o tom myslíte?
Región, kde skóroval napríklad Harabin, poznám, ako aj mentalitu ľudí. A poznám tiež dosť ľudí, ktorí ho volili. Nemyslím si však, že by to bolo dané protirómskou záležitosťou či vecami, ktoré sa týkajú migrácie. Nebol to rozhodujúci faktor. Vôbec si nemyslím, že by sa problematika migrácie ľudí na severovýchodnom Slovensku nejakým spôsobom dotýkala, rovnako ako rómska otázka.


Prečo teda ľudia volili Harabina?
Rozpráva ich jazykom, veľmi jednoduchým a pochopiteľným. Je to aj o forme. Nikto z kandidátov, ktorí žijú v tom regióne, sa k ľuďom nedokázal priblížiť. Harabin však do tohto regiónu aj sám chodí. Pozná ho a ľudia poznajú jeho. To, čo rozpráva z formálnej stránky, vzbudzuje u ľudí dôveru.


A čo sa týka obsahu?
Je to skôr záležitosť všeobecnej nahnevanosti z toho, ako funguje politika. Možno je to klišé, ale to, ako si mocní rozdávajú milióny, v tých ch

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy