5. Martina Kisková: Nie sme monarchia s kráľom a kráľovnou

Snímka: TASR/Martin Baumann

Počas predvolebných šarvátok sa s nimi odsťahovala do Česka, odkiaľ sledovala aj samotné voľby.

Strata súkromia

Ešte ako potenciálna prvá dáma poskytla jediný rozhovor pre týždenník Plus 7 dní. „Našťastie nie sme monarchia a nemáme kráľa a kráľovnú s presne predpísanými úlohami,“ vyjadrila sa. Z rozhodnutia svojho „kráľa“ síce kvôli strate súkromia neskákala od radosti, no rešpektovala ho.

Martina Kisková vyštudovala Ekonomickú univerzitu. V súčasnosti pôsobí ako predsedníčka správnej rady nadácie Dobrý anjel a je majiteľkou obchodu v Poprade. Keď jej manžel nastupoval na trón, mali spolu dve deti – Veroniku a Viktora. Obaja partneri majú za sebou po jednom rozpadnutom manželskom vzťahu. Kiska má z toho svojho dvoch potomkov.

Predvlani do prezidentskej rodiny pribudol ďalší člen. Martina porodila syna Martina. A to je tak v kocke všetko, čo o nej verejnosť vie.

Znechutenie z politiky

Nepopísaným listom zostáva naďalej. Ak sa predchádzajúce prvé dámy držali skôr v úzadí, ona zo svojho tieňa ani nevyšla. Po prezidentovom boku sa objavila počas jeho inaugurácie, jej róbu údajne pripravovalo desať návrhárov. Módna polícia ochkala nadšením, že do paláca sa vrátil vkus a noblesa. Nevrátil sa.

Kisková sa na verejnosti neukázala takmer ďalšieho pol roka. Až v deň komunálnych volieb vošla do dverí miestneho úradu v Poprade. Svoje občianske právo uplatnila v sprievode manžela a syna Viktora. Kiska pri tejto príležitosti novinárom povedal: „Nemusel som ju prehovárať. A hoci máme spoločné názory na spoločnosť i život, tak naozaj neviem, koho dnes volila.“ Prvá dáma sa pri inej príležitosti vyjadrila: „Asi patrím medzi tú väčšinu ľudí, ktorí sú z politiky skôr znechutení.“

Pred nástupom svojho manžela do funkcie dúfala, že aj naďalej bude môcť robiť to, čo pokladá v živote za najdôležitejšie – „venovať sa našim malým deťom“. Pri Kiskovom odchode môže smelo vyhlásiť, že svoje predsavzatie splnila do bodky.

Najčítanejšie témy