10. Preslávila ho aj dvojplatnička. V najznámejšom paláci krajiny sídlili prezidenti aj pionieri

Snímka: HN Pavol Funtál

Už od počiatku novodobých slovenských dejín naši prezidenti čelili patáliám s presťahovaním na „dobrú adresu“. Michal Kováč si po zvolení za hlavu štátu v roku 1993 vlastne ani nemohol zasadnúť na svoj trón. Jednoducho preto, že sídlo prezidenta ešte ani poriadne neexistovalo.

Kováč tak svoj úrad štartoval v provizóriu koniarne Bratislavského hradu. Tu na neho dokonca padol mohutný krištáľový luster a udrel ho do pleca. Podobne spadol kryt lampy v miestnosti súdu počas prestávky pojednávania so Štefanom Harabinom.

Na rozdiel od tohto neúspešného kandidáta v práve prebiehajúcich voľbách si však Kováč zachoval svoj majestát a ani mu nenapadlo spriadať obvinenia z atentátu.

Premiestnil sa do Primaciálneho paláca a neskôr do už zrekonštruovaného sídla na bratislavskom Hodžovom námestí.

Jeho nástupca Rudolf Schuster zase zdarma robil reklamu výrobcom dvojplatničiek. Jednu z nich si doniesol aj do Grasalkovičovho paláca, kde sa s niečím takým ako kuchyňa nepočítalo.

Proti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy